Ruku na srdce, bolesti zad, oblasti šíje i dalších svalů se týká nejednoho z nás. Správným sezením a pravidelným cvičením se dají tyto obtíže výrazně zmírnit, uleví vám však i pořádné promasírování namáhané oblasti. Jestli trpíte většími zdravotními problémy, svěřte se raději do rukou odborně vyškoleného maséra. Ale i pokud nejste zrovna odborník a neprošli jste masérským kurzem, můžete si doma s partnerem udělat hezkou chvilku a jemná masáž vám vrátí pohodu a dobrou náladu. U toho nesmí chybět doma vyrobený masážní olej.

Kvalita v lahvičce

Výroba domácí kosmetiky má své velké kouzlo. Nejen přesně víte, co obsahují přípravky, které si dáváte na tělo a vlasy. Při jejich míchání si zkombinujete vůně, která vám sedí a hotový výrobek vám bude dokonale vyhovovat. Nebo se můžete nechat překvapit výsledkem, experimentovat, zkoušet nové kombinace a neobvyklá spojení surovin.

Masážní olej si můžete samozřejmě koupit, nabídka na trhu je více než široká. Nutno podotknout, že mnoho prodávaných masážních olejů je složeno většinou hlavně z levného parafínového oleje, do kterého výrobce přidá pár procent dražšího přípravku (například mandlového nebo meruňkového oleje). Přestože parafínový olej je v kosmetice velmi oblíbený a používaný, jedná se o levnou surovinu, která se v atraktivním balení a s líbivým názvem draze prodává. Domácí masážní olej patří k těm jednodušším na přípravu a i při použití kvalitních surovin vás nakonec vyjde levněji. Udělejte si ho pro sebe nebo jako dárek, určitě vás nezklame.

Levandule uklidní, citrusy zbaví únavy

Jako základ masážního oleje použijte jakýkoli 100% rostlinný olej, nejlépe lisovaný za studena. Hodí se slunečnicový, olivový, mandlový, makový, kokosový, meruňkový, sezamový a nejen ty.

Oleje různě kombinujte, buď dle preferované konzistence, nebo podle požadovaných účinků.

Do připravené základní báze přidejte aromatickou složku ve formě esenciálních olejů. Éterické oleje by měly tvořit jen asi 1-3 % výsledného masážního oleje, jsou hodně aromatické, přidávejte je jen opatrně po kapkách (do 100 ml olejového základu 30 až 90 kapek esenciálního oleje, podle požadované intenzity vůně). Pro citlivější pokožku například na masáž obličeje přidejte klidně méně, opatrně zacházejte hlavně s hodně kořeněnými a pronikavými oleji. V rozmanitosti vůní se meze nekladou, snažte se kombinovat rozumně a nepoužívat více velmi výrazných aromat.

Doma připravený masážní olej se doporučuje zakonzervovat použitím vhodného stabilizátoru. Vyhnete se tak nepříjemnostem, použité oleje mohou žluknout nebo problém způsobí nečistota, zanesená do lahvičky při používání. Do směsi stačí přidat vitamín E nebo rozmarýnový olej a výrazně prodloužíte životnost vašeho výrobku.

Nechce se vám experimentovat? Vyzkoušejte osvědčené recepty:

  • Uklidňující masážní olej: 1 díl slunečnicového oleje, 1 díl mandlového oleje, levandulový a meduňkový esenciální olej
  • Zahřívací masážní olej: 1 díl mandlového oleje, 1 díl meruňkového oleje, pomerančový a skořicový esenciální olej
  • Pro regeneraci svalů: olivový olej, levandulový, citrónový a mátový esenciální olej