Jaro je v rozpuku a s ním i třešně. Někdo si z nich dělá slušivé náušnice, někdo je zas jí. Ale třešně se dají zužitkovat úplně celé. Až si na nich budete opět za letních dnů pochutnávat, zbytky, které za normálních okolností vyhazujete, neboli stopky a pecky, si schovejte, jelikož se vám ještě mohou hodit. Jak? Podívejte.

Video, jak udělat čaj z třešňových stopek, najdete na Youtube kanále Secret Point:

Zdroj: Youtube

Stopkový čaj

Možná to nezní dvakrát lákavě, ale až ochutnáte, pochopíte. Třešňové stopky a pecky je jako první třeba usušit. Takže, až budete jíst třešně, pořádně je umyjte, stopky od plodů odtrhněte a nechte je pár dní sušit.

Až budete mít třešně zkonzumované, opláchněte i pecky a dejte je rovněž sušit ke stopkám. Až budete mít chuť na lehce hořký čaj s ovocným nádechem, vezměte 10-15 usušených stonků s pár peckami a zalijte je vařící vodou. Nechte je 10 minut louhovat a máte hotovo.

Kromě své originální chutě mají také zdravotní výhody. Třísloviny v třešňových listech a stoncích mají skvělé detoxikační účinky. Dalším přínosem pro vaše tělo je, že pomáhají například proti kašli a jsou velice nápomocné při léčení například infekce močového měchýře.

V ledvinách zas pomáhají rozpouštět kameny. Také jsou výborným prostředkem na revma a zlepšují činnost lymfatického systému.

Pro silnější povahy

Pokud máte rádi třešně a alkohol, toto bude skvělá zpráva pro vás. Ze stopek si můžete vyrobit vlastní třešňovici. A není to vůbec těžké. Stačí jen stopky z třešní nakrájet na malé kousky, ideálně keramickým nožem.

Nakrájejte jich tolik, aby zhruba zaplnily 2/3 sklenice. Poté je už postup velice jednoduchý, jelikož záleží pouze na vaší trpělivosti. Zalijte stopky slivovicí a nechte 3 týdny macerovat. Po uplynulých týdnech jen přeceďte a máte hotovo. Naprosto vynikající a domácí třešňovice.

Související články

Zdroje: bylinkyproradost.cz, babinet.cz