Nepříjemná únava spojená s pocitem, že jste naprosto bez síly a dalšího odhodlání k čemukoliv, zastihla někdy jistě každého z nás. Jak lze však těmto stavům předcházet nebo je zahnat? Existují potraviny, které vám s touto potíží pomohou a během chvilky vám dodají potřebnou dávku energie. O které se konkrétně jedná a měly by být ve vašem jídelníčku pravidelně?

Chcete znát 5 potravin, které bojují proti únavě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu LOCAL 12:

Zdroj: Youtube

Žijte zdravě

Vyčerpání a únava jsou dnes častým problémem, který je způsoben zvýšenými nároky, které je nutné často zvládnout pod nepříjemným časovým nátlakem. K tomu se řadí i nezdravý životní styl a nevhodná strava. Velice totiž záleží na tom, jaké druhy potravin jíte a samozřejmě i v jakém množství. Držte se pravidla, že je vždy lepší sníst během dne více malých porcí, než abyste se totálně přejedli párkrát za den. A které potraviny byste měli konzumovat proti únavě?

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou vynikajícím zdrojem komplexních sacharidů, které vám poskytnou dlouhodobou energii. Obsažená rozpustná vláknina tvoří s vodou hustý gel, který zpomaluje vyprazdňování žaludku a vstřebávání cukrů do krve. Jsou bohaté na vápník, hořčík, mangan, draslík a vitaminy E, B, vlákninu a další živiny, které dokáží účinně čelit stresu i únavě. Ovesné vločky pomáhají i se soustředěním, zvyšují pozornost a mají antidepresivní účinky. Jedná se o dokonalou potravinu pro trvalé udržení energie.

Vejce

Zcela jistě zařaďte pravidelně do jídelníčku i vajíčka. Obsahují látku fenylalanin, která zlepšuje psychiku a veškeré mentální aktivity. Vejce jsou také skvělým zdrojem lecitinu, který se v těle přeměňuje na acetylcholin, což je látka důležitá pro přenos nervových impulzů. Navíc dokonale snižuje hladinu nezdravého cholesterolu a pomáhá snižovat krevní tlak. Pro dostatek energie je důležitý i obsah vitamínů skupiny B, které pomáhají enzymům plnit jejich úlohu v procesu přeměny živin z potravy na energii.

Čočka

Čočka je bohatá na esenciální kyseliny, které se přeměňují na tělu tolik potřebné bílkoviny. Tato luštěnina má také vysoký obsah železa, a právě jeho nedostatek způsobuje pocit únavy a vyčerpání. Navíc dodáte tělu nejen vápník, draslík, hořčík, zinek, ale i vitamíny skupiny B a potřebnou vlákninu.

Avokádo

Energii vám zcela jistě dodá i avokádo, které se řadí mezi superpotraviny. Obsahuje totiž celou řadu prospěšných látek. Jedná se především o vitamíny skupiny B, vlákninu a zdravé tuky. Zhruba 80 % tuků tvoří mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny z řady omega-3, které našemu tělu značně prospívají.

Sezamová a slunečnicová semínka

Proti únavě vám pomůže i pravidelné pojídání semínek sezamu a slunečnice. Jsou plné prospěšných živin, bílkovin, sacharidů, vlákniny a zdraví prospěšnému oleji. Pozadu nejsou ani minerály jako je fosfor, draslík, hořčík, vápník, železo, zinek, sodík a mangan. Obě semínka zahání nejen únavu, ale i deprese, stres a nervozitu.

Související články

Zdroje: www.itesco.cz, www.hradec.rozhlas.cz, www.botanic.cz