Patříte k jedincům, kteří si poměrně často „ujíždějí“ na sladkostech plných nezdravého cukru? Jedním z důvodů neovladatelné touhy může být přítomnost plísní ve vašem těle. Jak se lze účinně zbavit těchto nežádoucích a neustálých chutí a dát si organismus do pořádku?

Jak zahnat chuť na sladké a co určitě nepomůže? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Cukr ano, ale jen ve správné míře

Známým faktem je, že naše tělo ve skutečnosti cukry potřebuje. Jsou nepostradatelné pro správnou funkci mozku, srdce, svalů a dalších orgánů. Ovšem jen v adekvátní míře, protože nadbytek cukrů dělá v těle značnou neplechu.

Rychlé cukry

Nezdravé sladkosti s bílým cukrem se rychle přeměňují na tukové zásoby. Vyznačují se také absencí vlákniny, což způsobuje rychlé strávení a zároveň i vyšší a rychlejší vyloučení inzulínu. Tento stav následně způsobuje nižší hladinu cukru v krvi a neovladatelné chuti na sladké. Dlouhodobě nevyrovnaná, nepravidelná a nekvalitní strava je pro tělo neudržitelná a mnohdy způsobuje ve velkém nejen vznik nežádoucích plísní, virů a parazitů, ale i stres, ospalost, špatnou náladu a deprese.

Pomalé cukry

Naopak tzv. pomalé cukry jsou pro náš organismus dlouhodobým a zdravým zdrojem energie. Pomalý a stabilní růst hladiny cukru v krvi je pro lidský organismus klíčový. Nejenže vám zaručí dostatek energie, která vás neunaví, ale navíc nebudete zápolit s častým pocitem hladu. Pomalé cukry najdete například v celozrnném pečivu, ovoci, zelenině a luštěninách. Výživoví poradci doporučují konzumovat přibližně 25 g cukru denně. Co vše tedy můžete udělat, abyste pokušení na sladké s přehledem odolávali?

Dbejte na zdravou snídani

Každý den začněte zdravou a vyváženou snídaní. Tento pravidelný stravovací zvyk vás před nežádoucími chutěmi ochrání. Měla by obsahovat nejen dostatek sacharidů, ale i vlákniny a bílkovin. Skvělou volbou jsou například celozrnné cereálie s nízkotučným mlékem, vejce uvařené natvrdo, kousek ovoce nebo ovocný smoothie koktejl se zdravými semínky.

Pravidelný jídelníček

Odnaučte se jíst jen nárazově, když už jste vyhladovělí. Raději myslete na pravidelný příjem potravy v danou denní dobu, a to každé tři až čtyři hodiny. Vyhnete se tak rychlým výkyvům hladiny cukru v krvi a celkové tělesné energie. Místo nezdravých sladkostí konzumujte potraviny s nízkým glykemickým indexem.

Pitný režim a bylinkové čaje

Nadměrné chutě na sladké můžete eliminovat i pravidelným pitným režimem, který není od věci doplnit i pravidelnou dávkou bylinkových čajů. Nejenže bude tělo dobře hydratované, ale dodáte mu touto formou i tolik potřebné antioxidanty. Nejúčinnější jsou čaje s pomerančovou, broskvovou, jahodovou nebo brusinkovou příchutí, ale i rooibos nebo čaj z kombuchy. Zcela určitě se vyhýbejte nápojům s obsahem kofeinu, které chuť na sladké bohužel umocňují.

Související články

Zdroje: www.superzdrave.cz, www.idnes.cz, www.goodie.cz