Dýchání je základním životním procesem, a přesto mu často nevěnujeme dostatečnou pozornost. Zdravé plíce jsou klíčem k dobré fyzické kondici, vytrvalosti a celkovému pocitu pohody. Pravidelným cvičením můžeme výrazně zlepšit nejen jejich funkci, ale i kapacitu. Máme pro vás tipy na jednoduché cviky, které byste měli zařadit do své každodenní rutiny, protože se brzy budete cítit znovuzrození.
Jak správně dýchat a zlepšit si zdraví i psychický stav? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Václav Vocásek – čínské cvičení čchi kung:
Proč je důležité cvičit plíce
Silnější plíce s větší kapacitou znamenají více kyslíku pro svaly, což se projeví při jakékoliv fyzické aktivitě. Stejně tak budete mít časem mnohem více energie, lepší okysličení těla totiž přispívá k vyššímu energetickému potenciálu.
Hluboké dýchání je též účinným nástrojem pro relaxaci a účinné snižování stresu. Zároveň se jedná i o prevenci mnoha respiračních onemocnění. Silné plíce jsou lépe vybaveny k boji proti případným infekcím a jiným zdravotním neduhům.
Hluboké dýchání
Lehněte si na záda, položte jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Nadechujte se nosem a pomalu naplňte břicho vzduchem. Pak vydechujte otevřenými ústy. Cvik opakujte po dobu několik minut.
Břišní dýchání
Při tomto cviku můžete stát nebo sedět, ale vždy jen se vzpřímenými a rovnými zády. Pak se začněte nadechovat nosem a posléze vydechujte ústy, jako byste foukali do svíčky. Soustřeďte se také na pohyb břicha.
Zadržování dechu
Velice účinným prostředkem je i umění zadržování dechu. Nadechněte se co nejhlouběji a poté co nejdéle zadržte dech. Nakonec pomalu vydechněte.
Pozice kobra
Pozice kobry je jednou z nejoblíbenějších ásan v józe a má mnoho pozitivních účinků na naše tělo, včetně zlepšení dýchání. Cvik výborně otevírá hrudník, což umožňuje plicím „nabrat“ více vzduchu. Také stimuluje bránici, což zlepšuje ventilaci plic a uvolňuje napětí v oblasti hrudníku.
Lehněte si na břicho, čelo opřete o podložku, nohy by měly být natažené a nárty se dotýkat podlahy. Dlaně položte pod ramena a s nádechem zvedněte horní část těla od podlahy, lokty držte blízko těla. Pak mírně zakloňte hlavu a pohledem směřujte dopředu nebo mírně vzhůru.
Dýchejte zhluboka a plynule a soustřeďte se na rozšiřování hrudníku. S výdechem se pomalu vraťte do výchozí pozice.
Pozice velblouda
Pro hluboký dech, otevřený hrudník a správný pohyb bránice je z jógy velmi prospěšný také pozice velblouda. Zároveň uvolňuje napětí v krku a ramenou. Klekněte si na kolena v šířce boků, s nádechem se pomalu zakloňte dozadu a opřete se dlaněmi o paty. Hlavu zakloňte a pohledem směřujte vzhůru. Pak zhluboka a plynule dýchejte, s výdechem se pomalu vraťte do výchozí pozice.
Zdroje: www.timesofindia.indiatomes.com, www.jogaonline.cz, www.plicepodkontrolou.cz