Pokud tělo nepracuje tak jak má, vždy se to nějak brzy projeví. Týká se to i špatného zpracování potravin a jeho vylučování. Poměrně dost jedinců se potýká s problémem zvaným zácpa, který dovede pěkně potrápit a je potřeba ho včas řešit. Důvodů a příčin, proč k zácpě dochází, je poměrně mnoho. Objevuje se nejčastěji při střevních zánětech, nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici konečníku, při vysokých horečkách, depresích, otravách, míšních poraněních a také hemoroidech. Ve větším procentu se vyskytuje u žen než u mužů a trpí jí asi 30 % dospělé populace.

Které potraviny vám pomohou k lepší stolici se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Michelle Kenway:

Zdroj: Youtube

Co to je zácpa

Jedná se o stav obtížného vyprazdňování značně tuhé stolice, které je často doprovázené bolestmi a nepříjemnými pocity. „Denní vyprazdňování vůbec není nutné a ani není určujícím ukazatelem správné funkce střev. Důležitější je, že k vyprazdňování dochází pravidelně a je bezbolestné. O zácpu se jedná při méně než třech stolicích týdně,“ vysvětluje docent Pavel Kohout z interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Změňte životní styl a hýbejte se

Pokud chcete podpořit správnou peristaltiku střev, jistě bude vaše trávení a vylučování slibnější. Zařaďte do svého denního programu zcela pravidelně aktivní pohyb. Často je špatná peristaltika způsobená právě nedostatkem pohybu a potraviny se zpracovávají pomaleji a dá se říct, že ve střevech stojí a zbytečně zahnívají, což způsobuje mnohé nepříznivé potíže. Každý den si naordinujte alespoň půlhodinovou procházku nebo vámi oblíbený sport. Jako první pomoc vám vždy pomůže klasický hluboký dřep. Ve spodní poloze vždy chvíli poseďte, vyprazdňování se vám jistě brzy zlepší.

Pitný režim

Užitečnou prevencí proti zácpě je také dodržování pravidelného pitného režimu. Dostatek tekutin napomáhá k lepšímu rozmělňování stolice. Každý den proto vypijte 2 až 3 litry tekutin, nejlépe čisté vody a vhodných neslazených čajů. Přispějete tak nejen k pravidelné stolici, ale i její správné konzistenci.

Dostatek vlákniny

Stejně tak je nutné upravit své stravovací návyky. Měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny s dostatečným množstvím vlákniny, které zvyšují celkové množství stolice a dělá ji řidší. Objemnější množství stolice v těle je dříve vyloučeno a nedochází tak k zácpě. A které potraviny byste neměli opomínat?

Bobulovité ovoce

Téměř na denním pořádku by měly být například všechny druhy rybízu, maliny, borůvky a jahody. I malé množství vykoná významnou službu. Tyto druhy ovoce mají totiž velice pozitivní vliv na činnost střev, a navíc jsou plné užitečných látek. Obsahují antioxidanty, polyfenoly, vitamíny a důležité stopové prvky.

Hrušky a jablka

Dalšími cennými pomocníky jsou v tomto ohledu jablka a hrušky. Obojí ovoce obsahuje velký podíl vody, a především vzácné látky s názvem pektin. Jedná se o rozpustný druh vlákniny, který výborně podporuje peristaltiku střev. Pokud si na pravidelný příjem potřebujete zvyknout, můžete si jak jablka, tak i hrušky před konzumací najemno nastrouhat, jsou pak lépe stravitelná.

Švestky

Užitečné jsou i švestky, a to jak čerstvé, tak i sušené či zavařené. Obsahují přírodní projímadlo sorbitol. Pravidelnou konzumací přispějete opět ke správné činnosti střev a budete tak zácpě účinně předcházet.

Lněné semínko

Podobné účinky mají také lněná semínka. Před použitím je lepší je důkladně rozemlít, v celém stavu jsou totiž hůře stravitelná. Tento druh semínek obsahuje velice prospěšné oleje, ale také látky jako hořčík, měď, železo či zinek. Jedná se také o silný antioxidant, který pomáhá v boji proti volným radikálům a posiluje imunitu.

Přírodní probiotika

Do pravidelného menu si zařaďte také kvašené výrobky, které pomáhají v těle udržovat zdravou mikroflóru. Jedná se například o kysané mléčné výrobky, kombuchu a fermentované potraviny jako je kysané zelí či kvašené okurky. Obsahují totiž bakterie, které mohou zlepšit zdraví střev a změkčit naši stolici, a to o celých 10 až 40 %.

Související články

Zdroje: www.huffingtonpost.co.uk, www.idnes.cz, www. mitolife.cz