Věk bohužel není jenom číslo a projevuje se na vašem zdraví. Po padesátce se začínají objevovat první tělesné neduhy a jedním z nich je také zhoršení zraku. „Je to jako zlý sen. Dřív jsem bez problémů viděla všechno, ale teď ani pořádně nezaostřím. Zřejmě budu muset k očaři a nebudu se divit, když mi předepíše brýle“, kroutí hlavou čerstvá padesátnice, která si ještě donedávna žádnou oční vadu nepřipouštěla. Ale jak už to bývá, s věkem dochází k opotřebení nejen těla, ale i smyslových orgánů. A spousta lidí ve středním věku narazí na problém s viděním ve tmě nebo s barevným vnímáním. Patříte mezi ně? Těmito pěti triky můžete svůj stav očí zlepšit.

Autor videa Lumen Optometric vám vzsvětlí, proč se zrak s věkem zhoršuje. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Dejte se na cvičení

Oko působí křehce, ale ovládají ho oční svaly. A tady funguje podobná zásada jako v tělocviku – čím více svaly posilujete, tím lépe pracují. Proto neváhejte a pořádně si oči vytrénujte. Jak? Stačí, když začnete jednoduchými cviky jako jsou třeba pohyby očí nahoru, dolů, do stran. Účinné je také kroužení očí. Vyzkoušet můžete oční jógu nebo oční gymnastiku, která posílí nejen oční svaly, ale také prokrvení těchto „zrakových snímačů“. Spousta inspirativních videí najdete na internetu nebo na kanále Youtube.com.

Jezte ty správné vitaminy

Aby vám oči dobře sloužily, potřebují i pořádnou dávku živin. Proto byste měli do své stravy zahrnout hlavně vitamin A, C, E, lutein, xantin a  omega-3 mastné kyseliny. Tenhle koktejl živin najdete například v mrkvi, špenátu, brokolici, rybách nebo oříšcích. Ale pozor! Důležitý je i pitný režim, který dodává očím vlhkost a umožňuje jim vidět ostřeji.

Mějte slunce pod kontrolou

Sluníčko je příjemné, ovšem jeho příliš silné paprsky očím moc neprospívají. To se týká hlavně letních měsíců, kdy je žár největší. Pokud se ale už teď chystáte na dovolenou do exotického ráje, nezapomeňte si přibalit sluneční brýle s ochranou proti UV záření. Při nákupů brýlí vsaďte na výrobky označené UV400, které blokují 99-100 % UV záření. Ochranné brýle používejte i při sportu (například při tenisu či basketbalu), ale hodí se i coby prevence při práci s chemikáliemi nebo například při výrobě dřevěných předmětů.

Pořádně si posviťte

Říká se, že kdo šetří, má za tři. Ano, účty za elektřinu dnes dokážou člověka potrápit, ale pokud si chcete udržet zdravé oči, neměli byste sedět v přítmí. Špatná viditelnost nejen, že dá zabrat vašim očím, ale může je zbytečně unavit. Pokud tedy čtete nebo cokoliv děláte, pořádně si na to přiměřeně posviťte. Nejenom, že zlepšíte ostrost vidění, ale i jeho barevnost. Odborníci také varují před takzvanými světelnými šoky, které způsobuje třeba koukání na televizi po tmě. Najednou chcete totiž po svých očích dvě protichůdné věci – aby zaostřily na svítící obrazovku a zároveň se adaptovaly na tmu. A to je jen vyčerpá.

Dejte si pořádného šlofíka

Dostatek spánku hraje velkou roli ve zdraví očí. Jednak si mohou odpočinout od celodenní námahy, světelného smogu (mobilů, televize či počítačových obrazovek). Spánek také zlepšuje produkci slz, které chrání oči před podrážděním. V případě zraku bohužel platí, čím méně spánku a odpočinku, tím horší vidění. Proto si každý den naordinujte pořádného šlofíka!

Související články

Zdroje: https://www.lekarnaave.cz, www.hdvisionoptik.cz