Každá žena chce být nejen dlouho vitální, ale samozřejmě i krásná a nejlépe bez známek stárnutí. Faktem je, že tento proces nelze zcela zastavit a doposud nikdo žádný elixír mládí nevymyslel, ale „chátrání těla“ je možné značně zpomalit. Dle odborníků jsou v životě žen období, kdy se na rychlejším stárnutí těla podílejí konkrétní rizikové faktory.

Na zajímavé tipy, jak bojovat proti vráskám a chránit pokožku, se podívejte v tomto YouTube videu na kanále TODAY:

Zdroj: Youtube

Období kolem třicítky

Přestože je stárnutí postupný proces, jsou etapy, kdy se tento stav projeví u žen zřetelněji. Prvním obdobím je věk kolem 30 roků a trochu výše. Mnohdy se totiž jedná o období, kdy ženy rodí. Stárnutí ženského organismu je totiž spojeno především s hormonálními změnami, které jsou v tomto období poměrně značné.

Protože se však jedná o jedno z nejkrásnějších období každé ženy, má to i své naprosto nezastupitelné přínosy. Je na každé z nás, jak s tělesnými výkyvy po porodu naloží. Stačí nastolit správnou životosprávu a pohyb, aby se tělo opět dostalo do kondice.

Padesátka stárnutí zrychluje

Rychlejší tempo stárnutí pak nastává kolem padesátého roku, kdy ženy řeší menopauzu a opět jsou hormony v jisté nerovnováze. V prvních deseti letech po menopauze dochází u žen postupně k prudkému poklesu hladiny estrogenu, což má za následek řadu změn v těle, včetně ztráty kostní hmoty, nárůstu hmotnosti a rizika vzniku chronických onemocnění.

„Tyto výsledky naznačují, že tempo ženského stárnutí může být alespoň částečně regulováno hormonálním regulačním systémem,“ uvedl doktor Zhang ve studii, která byla publikována v časopise Med.

Hormony je možné vyladit také přírodní cestou, záleží, jakou konkrétní cestu si každá žena vybere. Z bylinek je velkou podporou šalvěj a červený jetel.

Sedmdesátka je dalším mezníkem

Ženy stárnou nejrychleji nejen po menopauze, ale dalším obdobím, kdy dochází k zásadním změnám je 70. rok života. V ženském organismu dochází k zásadní ztrátě kostní hmoty, úbytku i té svalové, a tedy i celkové síly a stejně tak jsou jistým způsobem u mnohých omezené i kognitivní funkce. V tomto období dochází také ke zhoršení zraku a sluchu.

Jak účinně zpomalit stárnutí?

Existuje řada faktorů, které vám pomohou procesy stárnutí zpomalit, a to v jakémkoliv období. Vždy je to o zdravém životním stylu a dodržování některých pravidel, které vám ve výsledku náramně prospějí.

Zdravý a pestrý jídelníček

Vždy si dopřávejte různorodou a zdravou stravu, která je bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky. Přispějete tak ke správnému chodu celého organismu a budete účinně předcházet riziku chronických onemocnění. Stejně tak to ovlivní stav vaší pokožky a pleti.

Pravidelný pohyb

Zcela jistě zařaďte do svého pravidelného programu aktivní pohyb, který vám bude dávat nejen dobrou fyzickou zdatnost, ale přispěje i k vaší dobré a pohodové psychice. Doporučuje se alespoň 30 minut středně intenzivního pohybu denně.

Stálá hmotnost

Předchozí rady souvisejí i s tím, že by si každá žena měla hlídat, a to nejen v rizikových etapách, svou váhu. Měla by být stále bez nějakých výrazných a častých výkyvů. Vyhnete se tak mnoha civilizačním chorobám a zdravotním komplikacím.

Dostatek spánku

Největším urychlovačem stárnutí je nedostatek odpočinku, a tedy i spánku. Pro správnou regeneraci a fungování všech tělesných orgánů je naprosto nezbytný. Každý dospělý jedinec by měl spát denně 7 až 8 hodin.

Související články

Zdroje: www.thesun.co.uk, www.lidovky.cz, www.novinky.cz, www.vitalia.cz