„Letos mi bude padesát a už to cítím,“ hlásí sympatická blondýna Jana z Ostravska a vypočítává neduhy svého zralého věku: „Jsem unavenější než dřív. Mám vrásky, méně vlasů a kolem břicha tukový prstenec, který jsem nikdy nemívala. Připadám si jako vzducholoď.“ Podobné problémy má spousta žen kolem padesátky a jak to tak vypadá, neduhů může přibývat. Jak byste tedy měly o sebe pečovat, aby se vás věk dotknul co nejméně?

V příspěvku autora Live Healthy Over 50 se můžete podívat na správný jídelníček po padesátce. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Nakrmte mozek

Podle vědců padesátiletý člověk (a je jedno, jestli je to muž nebo žena) využívá více mozkových funkcí než pětadvacetiletý mladík nebo slečna. Navíc má už za ta léta „najeto“ spoustu myšlenkových pochodů a je přirozeně unavený. Proto není divu, že myšlení začíná zpomalovat.
Proto je dobré abyste do jídelníčku přibraly potraviny, které podpoří zdraví mozku. Jedná se zejména o zeleninu, zdravé tuky (olivový, řepkový olej) a celozrnné výrobky.

Pečujte o duši

Psychika je potvora. Jednou je vám fajn, jindy se zase topíte v zoufalství a depresích. Jak je to možné? Nejvíc „psychických tobogánů“ zažívají ženy kolem „padesátky“. A není divu, protože hormonální výkyvy způsobují velké změny nálady, které mohou vygradovat až k depresím. Nejlepším lékem na splíny je pohyb. Zařaďte do svého každodenního programu třiceti minutovou chůzi a dvakrát týdně i nějaký ten sport. Uleví se vám!

Posilněte imunitu

Tělo po padesátce není jako dřív. Mnohem hůř odolává virům, plísním a bakteriím. Vrtá vám hlavou, čím to je? Podle odborníků je to sníženou produkcí leukocytů, které fungují jako ochranka proti infekcím. S přibývajícím věkem si tyto látky organismus vyrábí méně a méně. Proto není divu, že lidé ve středním a starším věku daleko snáze onemocní na chřipku, zápal plic nebo koronavirus. Tak pozor na to!

Vyštelujte sluch

Podle statistik zhruba 40 % „padesátníků“ trápí porucha sluchu. Hlavní roli v těchto defektech hraje genetika, ale i další zdravotní potíže jako je vysoký krevní tlak, problémy se srdcem nebo cukrovka. Pokud zhoršení sluchu pozorujete, neotálejte a zajděte k lékaři. Je totiž prokázáno, že špatný sluch často vede k izolaci a depresi.

Zocelte kosti

V mládí je všechno jiné. Váš organismus je při síle a bez problémů dokáže vyměnit kostní buňky za nové. Ale jakmile docílíte padesátky, je už poškozených kostních buněk takové kvantum, že nejdou všechny nahradit. A to je důvod, proč kosti začínají slábnout. Abyste svůj kostní aparát trochu zocelily, přidejte do svého jídelníčku potraviny s obsahem vápníku a vitaminu D. A to není všechno! Vaše kosti potřebují podporu svalů, které je chrání proti zlomeninám. A tak se také nezapomeňte stavit v posilovně.

Posilněte svaly

Jakmile sfouknete padesát svíček na svém narozeninovém dortu, kupte si permanentku do fitcentra. Proč? Protože ve vašem věku dochází k prudkému ochabování svalů. Abyste se udržely v dobré kondici, musíte zhruba 2 – 3 x týdně posilovat. Mezi osvědčené cviky patří dřepy a výpady. Nejenom, že posílí nohy, hýžďové svalstvo a záda, ale také podpoří vaši rovnováhu, která je s přibývajícími lety vratší a vratší.

Prověřte klouby

Příroda „padesátníce“ nešetří. A aby toho nebylo málo, připravila jim malé překvapení. Po padesátce totiž dochází k opotřebování kloubů a prvním projevům artritidy (chronického zánětu kloubů). Snažte se proto klouby co nejvíce šetřit – hlídejte si svou váhu, dodržujte správné držení těla a dbejte na pitný režim. Nedostatek vody totiž způsobuje, že tělo čerpá tekutinu i z kloubní tkáně. A to by mohl být problém!

Mějte srdce jako zvon

Podle statistik kolem „padesátky“ stoupá riziko infarktu. Abyste mu předešly, začněte žít trochu zdravěji – přestaňte kouřit, sledujte svou hmotnost a i krevní tlak. Se stoupajícím věkem je bohužel potřeba dodržovat přísnější životosprávu. Snažte se kvalitněji jíst, více se hýbat (alespoň 30 minut denně cvičte) a dostatečně spěte.

Starejte se o své vlasy

Padesátka je necitlivá hlavně k ženám, kterým začnou šednout vlasy. Ale to není všechno! Většina padesátnic také hlásí větší úbytek vlasů. Aby se to nestalo i vám, zkuste tomu předejít změnou jídelníčku. Vybírejte si potraviny, které obsahují výživné látky (křemík, mangan), ale také kolagen, který zlepšuje pružnost vlasů. Výbornou volbou jsou proto ovesné vločky, maso (kolena, nožičky, kůže, kližka), dýně, olivový olej, losos nebo pivo.

Vyhlaďte kůži

Po padesátce se věk vpisuje do kůže. A nejen formou vrásek, ale také prohřešků z mládí. Časté jsou také stařecké skvrny, pigmentové skvrny nebo extrémně suchá pokožka. Snažte se proto pokožku co nejvíce zvláčňovat krémem či olejíčkem, aby nevysychala. Proti slunečnímu záření používejte přípravky s vyšším ochranným faktorem.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, novinky.cz, wave.rozhlas.cz