Serotonin je označován za hormon štěstí. Je spojován nejen s dobrou náladou, ale i kvalitou spánku, chutí k jídlu a mnoha dalšími tělesnými funkcemi. Jak můžete jeho hladiny v těle jednoduchým způsobem ovlivnit a dostat se do psychické pohody?

Jak zvýšit hladinu serotoninu a být šťastnější? Podívejte se na YouTube video na kanálu Václav Vocásek – čínské cvičení čchi kung:

Zdroj: Youtube

Pravidelná aktivita

Pokud chcete mít lepší náladu, vkládejte do svého života pravidelný aktivní pohyb. Dojde ke zvýšení hladiny neurotransmiterů jako jsou serotonin a dopamin. Ze všeho nejlepší je kardio cvičení, proto se zaměřte na chůzi, plavání, běh nebo jízdu na kole.

Dostatek světla

Snažte se být co nejvíce venku za denního světla a nejlépe, když svítí slunce. V těle totiž dochází k tvorbě serotoninu. Snažte se strávit každý den venku minimálně 15 minut nebo využívejte světelnou terapii.

Jídelníček bohatý na tryptofan

Jedná se o aminokyselinu, která je předchůdcem serotoninu. Stačí, když budete pravidelně konzumovat drůbež, mléčné výrobky, sóju, ořechy a semínka. 

Jezte zdravé tuky

Do svého jídelníčku zařaďte pravidelně pokrmy bohaté na omega-3 mastné kyseliny.  Dopřávejte si ryby, semínka a oříšky.

Omezte cukry

Ve stravě byste měli omezit příjem cukru, a to na minimum. Nadměrný příjem způsobuje pokles hladiny serotoninu. Nahraďte nezdravé sladkosti raději čerstvým ovocem.

Dostatek odpočinku

Nikdy ve svém denním programu nezapomínejte ani na řádný relax nebo meditaci. Každá chvilka se počítá. Uvolňovací techniky, které nás zbavují stresu a psychické zátěže, zvyšují produkci serotoninu. Výborným prostředkem je v tomto ohledu i jóga a techniky správného dýchání.

Masáže

K dobré náladě a psychické pohodě vám pomohou i masáže. Pokud na ně budete chodit pravidelně, zlepší se vám také krevní oběh a zbavíte se napětí ve svalech.

Kvalitní spánek

Pro tvorbu serotoninu je klíčový i dostatečný spánek. Proto zkuste dodržovat pravidelný spánkový režim a pro spánek si vytvořte vždy příjemné prostředí. Nikde, kde spíte, by vás nemělo obtěžovat modré světlo.

Pozitivní myšlení

Nejlepším pomocníkem ke zvýšeným hladinám serotoninu je pozitivní myšlení. Pokud na vědomém optimismu zapracujete vědomě, výrazně to ovlivní psychickou pohodu a vysoké hodnoty serotoninu.

Sociální kontakt

Stejně tak pěstujte dobré vztahy nejen ve svém blízkém okolí, ale především se svou rodinou. Kvalitní vztahy a sociální interakce hladinu serotoninu také pozitivně podporují.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.nwmuzuspat.cz, www.eprogram.cz