Zdroje: www.nasenavody.cz, interacnetwork.com

Japonské tajemství štíhlé linie

Některé národy mají ke štíhlosti blíž než jiné. I když bychom se rádi vymlouvali na genetiku a tisíce let konkrétní stravy a návyků, uvědomme si, že i Japonci mají mezi sebou tlouštíky. Představují sice jen zhruba 3 % místní populace, nicméně existují. I bojovníci sumo jsou Japonci, a tak je docela jisté, že pokud jim nabídnete pořádně kaloricky nevyváženou dietu, také se to značně odrazí na jejich fyzickém vzhledu.

I když si v koutku mysli stále můžeme říkat, že mají ke štíhlosti alespoň vlohy, jde především o jejich způsob stravování. Proč se daří Japonkám udržet štíhlou linii zdánlivě bez problémů a jak vypadá jejich životospráva?

Čím se liší japonský jídelníček?

Japonci jsou známí svou disciplínou a kulturními zvyky, které jsou odlišné od tradic západních zemí. S tím neodmyslitelně souvisí také způsob stolování. Etiketa stolování rozhodně není přežitkem a pokud chcete navštívit v Japonsku restauraci, poznáte, jak se Japonci v restauraci chovají a jak stolují. Na štíhlé linii Japoncům velmi záleží a rozhodně se také hlídají v tom, co jedí a jak.

I když je japonská etiketa stolování důležitá, pro dietu či štíhlou linii je mnohem důležitější, z čeho se jídelníček skládá. Z mas jsou to typicky ryby, případně kuřecí, ale také oblíbené tofu. Velmi důležitá jsou rýže i zelenina, které tvoří až 80 % jídelníčku Japonců. Neodmyslitelný je i zelený čaj, který je základem pitného režimu. I my už dobře víme, jaké různé pozitivní účinky tento druh čaje má.

Obecně lze tedy říci, že strava v Japonsku je lehká, bohatá na živiny a vlákninu, ale s nižším obsahem nasycených tuků. Japonci nekonzumují tolik pečiva, smažených příloh, ale ani sladkostí či slazených nápojů. V porovnání s Evropou nebo Amerikou je to strava nízkokalorická, ale tím to zdaleka nekončí.

Ani jídlo není všechno

Japonci obyčejně jedí pomalu a konzumují menší porce. Také veškeré servírovací nádobí je menší a jemné vzory zdobení strávníka vizuálně matou. Bohatě dekorovaný talířek nebo miska vypadají plněji, než když je nádobí čistě bílé.

Dalším neméně důležitým faktem je i to, že se místní obyvatelé aktivně věnují pohybu po celý svůj život. Ne každý Japonec umí karate nebo judo. Senioři netráví každý den praktikováním tai-chi nebo obdobného takiken. Celkově však víc chodí, jezdí na kole či běhají a věnují se také běžným sportům jako je golf nebo tenis.

Související články