obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jarní detoxikace a očista organismu

Jaro je pravým časem pro vnitřní očistu těla. Organismus je nyní na detoxikaci nastaven nejlépe a po dlouhé zimě ji potřebuje. Jarní příroda také nabízí čerstvé zelené poklady, které zaženou jarní únavu...

Návody na kompletní zbavení se všech jedů nahromaděných v těle za týden fungovat nemohou. Ovšem postupy, které se soustředí na játra, jsou pro nastartování samoléčebných procesů v těle prospěšné. Játra jsou totiž za detoxikaci celého organismu přímo odpovědná, a vhodná  očistná kúra by jim v tom měla pomoci (sama, příliš zatěžována alkoholem, léky a spoustou cizorodých látek v potravě, často nefungují tak, jak by měla).

Organismus po dlouhé zimě také potřebuje vzpruhu, doplnění hladin vitamínů a minerálů. Jen tak může fungovat bezchybně, vitálně. Ovoce a zelenina jsou sice k dostání po celý rok, ale umělým dozráváním a dlouhým skladováním se jejich potenciál velmi snižuje. Čerstvé jarní výhonky bylinek, planých lučních rostlin, naklíčená pšenice, čočka, mungo, pohanka, jsou levné a přitom nabité vitamíny, minerály, stopovými prvky a blahodárnými enzymy.

kopřivový nápoj kopřivový nápoj Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Bylinky i zelenina pro povzbuzení činnosti jater a tím i detoxikace celého těla

Pampeliška, smetanka lékařská

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bylinkové kúry by měly trvat tři či čtyři týdny, pak je vhodné je na týden přerušit a poté je můžete ještě zopakovat.

Její kořen stimuluje činnost jater, žlučníku a všech trávicích orgánů. Sbírá se nejlépe na jaře, před rozkvětem rostliny. Můžete jej usušit a užívat nálev z čajové lžičky sekaného kořene na šálek vody, dvakrát denně. Na jaře je ale ideální kúra ze šťávy z čerstvého kořene – třikrát denně si dopřejte polévkovou lžíci. Syrové mladé listy, které navíc podporují metabolismus, jsou ideální do salátů a jako součást zeleného nápoje.

Popenec obecný (břečťanolistý)

Popenec je léčivá bylina i štiplavé, pikantní koření zároveň. Je u nás původní a rovněž se pěstuje na zahradách jako půdopokryvná rostlina, či na ozdobu zídek. Podporuje celkový metabolismus a činnost jater, které zároveň ochraňuje. Čerstvé jarní lístky se hodí do salátů, polévek, pokrmů z brambor i vajec. Prospěšný je i nálev z květoucí nati.

Jablečník obecný

Své jméno tato bylinka získala díky příjemné vůni po jablkách. Povzbuzuje a posiluje trávicí trakt, zvláště játra, i celý organismus. Navíc je balzámem na nervy. Třikrát denně se podává nálev ze dvou lžiček řezané kvetoucí natě na šálek vody. Jablečník najdeme v teplejších oblastech, na sušších, slunných, kamenitých stráních, můžete jej i pěstovat.

Červená řepa

Čerstvá šťáva je skvělým a chutným detoxikačním prostředkem, podporuje  metabolismus, působí na snižování hladiny cholesterolu i krevního cukru, posiluje nervovou soustavu.

Užívejte 100-200 čerstvého kořeně či 0,4-0,6 l šťávy denně, dávky postupně zvyšujte.

sauna sauna Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sauna prospívá nejen v zimě, ale i na jaře

Saunování podporuje krevní i mízní oběh, spolu s potem odvádí toxické zplodiny z těla. Prohřátí a ochlazení můžete prostřídat jednou až třikrát (či pětkrát), podle toho, jakých chcete dosáhnout účinků.

  • Jediný pobyt v horku s následným ochlazením vás nabudí.
  • Dvojí opakování má podobný účinek, ale pokud aktivita nenásleduje ihned, změní se efekt v uklidňující.
  • Trojí opakování je v klasickém saunování nejčastější – přináší hluboké uvolnění a relaxaci po náročném dni.
  • Čtyři či pět opakování navodí naprostou únavu a navozuje spánek.

Vodoléčba

Jaro je též ideálním časem, kdy začít s otužováním. Posiluje imunitu a celkovou odolnost, otužilým lidem se nemoci z nachlazení vyhýbají. Otužovat se lze studenou vodou i vzduchem, je třeba začínat postupně, při otužování a po něm se dostatečně hýbat, nikdy zcela neprochladnout.

Příjemné i velmi prospěšné jsou bylinkové koupele. Rozmarýna, máta či oregano zaženou jarní únavu. Levandule a meduňk a naopak uklidňují a podporují dobrý spánek, který je základem všeho. Litr silnějšího nálevu jednoduše vlijte do vany. Použít můžete i plátěný sáček se sušenými bylinkami, který vložíte pod proud horké vody. Proti jarní únavě a pro podporu celkové očisty těla jsou ideální i koupele s mořskou solí. Půl až jeden kilogram rozpusttě ve vaně, můžete kombinovat i s bylinkami. Voda by měla být příjemně teplá a relaxace v ní trvat přibližně čtvrt hodiny.

Akční letáky