Konečně nastoupilo po dlouhé zimě jaro a příroda se probouzí k životu. Jedná se však také o období, kdy je nutné dopřát našemu tělu jistou očistu a pravidelně mu dodávat vitamíny a blahodárné látky. Díky tomu v něm rozproudíte tolik potřebnou energii. Využijte k tomu sílu jarních bylinek. Které teď rostou a proti jakým chorobám vás obrní?

Chcete znát 10 jarních bylin, které rostou ve volné přírodě? Podívejte se na YouTube video na kanálu The Northwest Forager:

Zdroj: Youtube

Sedmikráska obecná (Bellis perenis)

Jednou z prvních jarních květin, které nás na jaře potěší svými květy je drobná sedmikráska neboli lidově chudobka. Obsahuje užitečné saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, flavonoidy a důležité minerální látky.

Sedmikráska vám dokonale pomůže s nepříjemným kašlem a uspíší odkašlávání. Můžete ji také využít na záněty v ústní dutině, nebo na zlepšení stavu pokožky, vlasů a nehtů. Díky obsaženým antioxidantům napomáhá tato bylinka i s vylučováním nadbytečné vody a kyseliny močové z těla. Sedmikráska vám efektivně pomůže i s překyseleným organismem. Stačí, když si necháte vylouhovat 1 polévkovou lžíci sušených sedmikráskových kvítků v 250 ml převařené vody a dopřejete si hrnek čaje po dobu 14 dní, a to třikrát denně.

Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)

I populární pampeliška je jarní bylinkou s výborným očistným účinkem. Sbírá se nejen květ, ale i kořen a listy. Rostlina obsahuje vitamíny B a C, hořčiny, fytosteroly, sliz, třísloviny, éterické oleje, živice, kyselinu křemičitou, cholin, flavon a xantin.

Pampeliška se často využívá do močopudných čajových směsí, podporuje správnou činnost jater a žlučníku a přispívá ke kvalitní látkové výměně a dobrému trávení. Mléčnou tekutinu, která vytéká z pampelišky při utržení, lze využít jako pomocníka při odstraňování bradavic. Potírejte postižené místo dvakrát denně, a to do doby, než útvar zcela zmizí.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Stejně tak můžete využít účinků užitečné kopřivy, která je známá tím, že dokonale čistí krev. Vzácná je svým vysokým obsahem vitamínů C, B a D, ale významné jsou i látky jako železo, fosfor, chlorofyl, flavonoidy, třísloviny, kyselina křemičitá a rutin.

Kopřivy napomáhají správné látkové výměně a podporují ledviny ke zvýšenému vylučování moči. Díky tomu přispívají k normální funkci nejen močových cest, ale i prostaty. Pokud si budete kopřivy dopřávat pravidelně, zlepší vám nejen trávení, ale i vyprazdňování střev. Bylinka vám pomůže i s léčbou v nepříjemné dny, bolavých kloubů a problémy s vlasy. Díky obsahu kyseliny křemičité zpevňuje vlasové vlákno.

Související články

Zdroje: www.alphega.cz, www.salveo.cz, www.novinky.cz