obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jarní slunce a dětské oči

Také oči malých dětí se hodí chránit před ostrým jarním sluncem. Zprvu k tomu dobře poslouží osvědčený klobouček, posléze třeba kšiltovka. Ale zhruba od tří let už děti nosí protisluneční brýle. Co je důležité při výběru dětských brýlí?

Přemíra slunečních paprsků ohrožuje lidský zrak především v zasněžených horách a v létě u moře. Ale i v mírnějších podmínkách může slunce způsobit oční problémy. V prvé řadě je to onemocnění spojivky a rohovky.

Sítnici poškodí UV paprsky pouze při pohledu do slunce bez ochranných pomůcek při jeho zatmění. Nicméně dětské oči bychom měli před slunečními paprsky chránit.

Klobouček, kšiltovka, brýle

Zatímco mimino v kočárku nevystavujeme přímému slunci vůbec, malým dětem oblékneme vhodný klobouček nebo kšiltovku.

kšiltovka kšiltovka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sluneční brýle si většina dětí bez problému nasadí na nos už ve věku dvou tří let. Ale je potřeba je vybrat správně. Nač při výběru dát pozor? 

  • Brýle musí co nejvíce přilehnout k obličeji, aby paprsky nepronikaly do očí ze stran. Důležitý je i fakt, že dobře přiléhající brýle chrání oči také před větrem.
  • Obruba brýlí by měla být tvarována tak, aby nebránila výhledu do stran a dolů. Rada a pomoc zkušeného optika je v tomto ohledu velmi cenná.
  • Naštěstí i většina levných slunečních brýlí ze stánku má dnes nezbytný kvalitní UV filtr, který stoprocentně oči ochrání. Přidání UV filtru do materiálu na výrobu plastových brýlových čoček je totiž velmi levné. Díky tomu i malé děti, které zpravidla mají velkou spotřebu brýlí, mohou mít oči stále kvalitně chráněny.

MUDr. Jaromíra Mládková, foto Shutterstock

Akční letáky