Při vystavení se slunečním paprskům se v těle vytváří vitamin D, který je důležitý pro stavbu kostí. Sluneční záření se podílí také na vytváření určitých protilátek, díky nimž se zlepšují stavy při ekzémech nebo lupence, ale také při tuberkulóze. Ovšem pobyt na slunci musí trvat přiměřeně dlouho.

Poslední výzkumy sice naznačují, že lidé vystavení vysokým dávkám slunečního záření méně často onemocní rakovinou plic a tlustého střeva, ale riziko kožních problémů roste.

Vrásky, puchýře, nádory

Nadměrné opalování nebo spálení vede ke změnám v pokožce: Kůže předčasně stárne, vysušuje se, hrubne, vytvářejí se na ní hluboké vrásky, nebo dokonce nebezpečné kožní nádory, mezi nimi jeden z nejnebezpečnějších nádorů – obávaný melanom. Mohou za to neviditelné složky slunečního záření UV A a UV B. (Složku UV C záření, která je nebezpečná pro vše živé, naštěstí odfiltruje zemská atmosféra.)

Za zhnědnutí pokožky, po kterém lidé tolik touží, je odpovědné UV-B záření, pronikající do svrchních částí pokožky. Může zapříčinit také spálení kůže, puchýře, záněty a kožní nádory. Proti tomuto typu záření chrání mechanické nebo chemické opalovací prostředky, na nichž najdete údaj označený jako SPF. Dlouhou dobu se považovalo UV-B záření za viníka všech nepříznivých změn na lidské kůži.

Dnes už se ovšem ví, že se na nich podílí i UV-A záření, které proniká do hlubších vrstev pokožky a které při dlouhodobém působení může způsobit i změny ve vazivu. Je odpovědné za předčasné stárnutí kůže a také snižuje její přirozenou imunitu a spolupodílí se na vzniku kožních nádorů. V oblíbených soláriích se bohužel používají pouze UV A paprsky – proto je dermatologové tolik nemají rádi a jejich návštěvu vám rozhodně nedoporučí.

Kterým krémem se chránit

Proti účinkům slunečního záření bychom se měli chránit kvalitními opalovacími prostředky, ať už jde o ochranný opalovací krém, olej či tělové mléko. Tyto prostředky by měly obsahovat filtry proti oběma typům UV záření – měla by na nich proto být nejen zkratka SPF (chrání proti UV-B), ale také IPD nebo PPD (ochrana proti UV-A).

Jak opalovací kosmetiku nanášet

  • Ochranný opalovací prostředek naneseme nejméně půl hodiny před sluněním a po koupání nebo sprchování vždy naneseme novou vrstvu.
  • Vrstva krému, oleje či mléka by měla být poměrně silná – laicky řečeno po nanesení by měla na kůži zůstat viditelná vrstva, která se po určitém čase vsákne. Prostředky bychom měli nanášet i při běžném pobytu na slunci při cestě do práce nebo na výletě. Chráníme především odhalená místa – obličej, ruce, dekolt.
  • Sluneční záření proniká i oblečením. Největší ochranu poskytují tmavé, hustě tkané látky.
  • Velký pozor si dávejte při šnorchlování – hladina vody působí jako obrovská lupa a zesiluje sluneční záření. Proto naneste zvláště na ramena a záda silnou vrstvu.

Foto Shutterstock.com