Pobyt v sauně může zpestřit například šlehání metličkami.
Zdroj: Shutterstock.com / Nitr

Je sauna opravdu pro každého?

O saunování bylo napsáno a řečeno mnohé. Přesto často mluvím s těmi, kteří v sauně nikdy nebyli. Já sama se před pěti lety do sauny bála a styděla zároveň. Nabízím odpovědi na nejčastější dotazy váhajících.

Proč se mi do sauny nechtělo

Pobyt v sauně si můžeme zpestřit. Pobyt v sauně si můžeme zpestřit. Zdroj: Shutterstock.com / Billion Photos

Protože nemám ty správné míry a má představa byla, že všichni budou sledovat moje břicho. Měla jsem strach, že nezvládnu ani jeden saunový cyklus a už vůbec neseberu odvahu ponořit se do ledového bazénku. Šla jsem poprvé do sauny a nikdo mě okem přísným nepozoroval. Na začátku ledna mi ruce skoro přimrzly k bazénovým schůdkům. A přesto - odcházela jsem po hodině s naprostou euforií v srdci, že právě toto je můj svět.

Tak k čemu to vlastně je?

Pro mě je to především relaxace po náročném dni. Pravidelný přísun ticha, klidu a pohody. Jsou prokázány účinky regenerace, jedná se o ozdravnou proceduru. Přináší blahodárný vliv na náš organismus. Pravidelné saunování posiluje náš imunitní systém.

Osvětlení v sauně by mělo být příliš silné. Osvětlení v sauně by mělo být příliš silné. Zdroj: Shutterstock.com / Vladimir Nenezic

Musím být v sauně nahá/nahý?

V sauně bychom pod sebou měli mít prostěradlo. V sauně bychom pod sebou měli mít prostěradlo. Zdroj: Shutterstock.com / Africa Studio

To vážně ne :) Míru odhalení si každý určuje sám. V plavkách tam nikoho nepustí, ale nahota není povinná. Kdo se stydí, může si dohodnout privátní saunu, nebo dny, které jsou určeny jen pro muže/ženy. Zůstanete-li však po celou dobu těsně zabaleni v prostěradle, nemůže kůže dýchat a vlastně jste v sauně zbytečně. Římané uctívali rčení, že v saunování si je každý rovný. Neodpírejte si tedy pocit uvolnění. Možná vám to přijde poprvé nepředstavitelné, podruhé divné a potřetí už budete ve finské sauně ležet bez oděvu. Dobré sauny mají dostatečně intimní osvětlení, nebojte se toho.

To mě nebaví, jen sedět…

Pobyt v sauně může zpestřit například šlehání metličkami. Pobyt v sauně může zpestřit například šlehání metličkami. Zdroj: Shutterstock.com / Nitr

Než najdete zalíbení v tichu a příšeří, můžete si vybrat místo, kde nabízí saunové ceremoniály. Takže nebudete jen sedět, ale zažijete i něco navíc. Relax nebo speciální péči o pokožku. Podle toho jaký druh saunového ceremoniálu navštívíte. Rozhodně stojí za to vyzkoušet divadlo a šou během saunování. Jen si to představte. Saunér vchází do sauny a během ceremoniálu používá aromaterapii, víří horký vzduch ručníkem, polévá horké rozpálené kameny vodou, do které přidal vonnou saunovou esenci…

V klidu mi řekni, jak to tam probíhá

Poléváním horkých kamenů vzniká pára. Poléváním horkých kamenů vzniká pára. Zdroj: Shutterstock.com / Meesiri

Po příchodu do sauny se osprchujete, usušíte, vezmete si prostěradlo. Je na vás, jak moc se do něj zahalíte. Než se v sauně položíte, vypodložte se osuškou, nebo prostěradlem. Aby pot neskapával na lavici, což je základní hygienické pravidlo a slušnost k ostatním. Kdo není zvyklý, může si sednout na spodní lavici. Není přesně stanovený čas, jak dlouho v sauně být. Doporučuje se 8-15 minut.

Pak skočím do ledového bazénu?

Zchlazovací prostor může mít různé podoby. Zchlazovací prostor může mít různé podoby. Zdroj: Shutterstock.com / frantic00

Zchlazení je stejně důležité jako předchozí prohřívání. Nejdřív se osprchujete teplou vodou, pak můžete pomalu jít do toho ledového bazénku, skočit do sněhu, nebo se ponořit do kádě s ledem - ta mě baví nejvíc. Potom se zabalíte do deky a jdete si odpočinout. Doporučuji tři takové cykly.

Je saunování pro někoho zakázané?

Především choďte do sauny, když jste zcela zdraví. Při akutním onemocnění návštěvu vynechte. Do sauny by dále neměli chodit kardiaci, osoby s vysokým krevním tlakem, s křečovými žílami a problémy s krevním oběhem. Ti, kteří trpí jakýmkoliv druhem zánětu. Osoby trpící vážnou formou epilepsie. Vždy je dobré poradit se s praktickým lékařem, zda je pro vás sauna vhodná či nikoliv.

Račte vstoupit do saunového světa

Neznám nikoho, kdo by neměl rád trochu toho tepla. Nenastavil svobodně tvář slunečním paprskům a nechtěl se nechat hýčkat tichem.  V sauně slunce nesvítí, ale nastavíte své tělo jinému teplu, které pohladí vaše smysly, vymaže stres a pohoupe myšlenky. Možná tu návštěvu zkusíte jen jednou a možná se zamilujete. Každopádně vítejte v saunovém světě.

Akční letáky