Je včelí med zdravý?
25. 9. 2010

Je včelí med zdravý?

Denně lžička medu dělá z dědy neposedu. I tak může vypadat chvála medu. Víte, proti kterým zdravotním neduhům pomáhá včelí poklad? Léčí nachlazení, vírózy, kašel, ale rovněž poruchy krevního oběhu, zažívacího ústrojí a další.

Vysoký tlak

Med obsahuje látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje tlak. Léčba vysokého tlaku však patří zcela do kompetence lékaře – pokud budeme dodržovat všechny jeho pokyny a pravidelně užívat předepsané léky, můžeme si vypomoci i medem.

Lze s úspěchem využít i účinek bylinek a denně pít šálek čaje z květu hlohu slazený lžící medu. Tuto léčbu lze ale praktikovat nejlépe v ranních nebo dopoledních hodinách. Večer již není vhodná, protože by během noci mohlo dojít k příliš velkému poklesu krevního tlaku.

med

Poruchy trávení

Nejenže med dodává tělu energii, aniž by zatěžoval trávicí soustavu, ale navíc dokáže povzbudit činnost střev při vleklé zácpě a naopak zklidnit střevní pohyb u neinfekčních průjmů.

Dextriny obsažené v medu hojí poraněnou sliznici, a proto se med používá při vředové chorobě žaludku, dvanácterníku nebo sliznice tlustého střeva.

Pravidelné pití medové vody ráno nalačno dokáže nejen snížit intenzitu a frekvenci obtíží, ale i urychlit hojení žaludečních nebo dvanácterníkových vředů.

Nachlazení, kašel, horečka

Léčba nemocí dýchacích cest medem byla a je i dnes nejznámějším zdravotním využitím. Lipový či jiný čaj slazený medem vyvolá pocení, po kterém klesá teplota a onemocnění začíná ustupovat.

Silice obsažené v medu zkapalňují hlen v průduškách a usnadňují tak jeho vykašlávání. A dílo pak završí hojivé dextriny, které tlumí bolest zanícených sliznic.

Med účinně pomáhá nejen při chřipce, angíně či zánětech průdušek, ale i při léčbě závažnějších a vleklých plicních chorob.

Čaj s medem je velmi vhodné podávat malým dětem s vysokou horečkou i proto, že při vysokých teplotách je v dětském organismu zablokován enzym, který štěpí řepný cukr na cukr jednoduchý. V krvi dítěte sice koluje dostatek cukru, ten ale nemůže být využit, nervové buňky trpí hladem po cukru a může dojít k jejich podráždění, které se projevuje svalovou křečí. Pokud v tomto případě podáváme dítěti čaj slazený medem, jednoduché cukry v medu okamžitě zasytí nervové buňky a ke křečím vůbec nedojde.

med

Preventivní užívání medu

Doporučuje se užívat denně nalačno půl hodiny před snídaní jednu polévkovou lžíci medu. Je vhodné med rozpustit ve vlažné vodě nebo čaji, protože neředěný může někdy vyvolávat pálení žáhy, někdo nesnáší jeho vysoce sladkou chuť.

Při problémech spíše neurotického charakteru (nespavost, nervozita, neklidný spánek) je lépe denní dávku medu užívat večer před spánkem. V tomto případě je vhodné med rozpustit ve vlažném mléce, protože mléčné bílkoviny med částečně váží a zklidňující účinek medu je tak dlouhodobý.

Kdy není med vhodný

Med by pochopitelně neměli konzumovat lidé s alergií na něj. Sporné je také užívání medu při tak rozšířeném onemocnění jako je cukrovka i přesto, že med nijak dramaticky nerozkolísá hladinu cukru v krvi. Lékaři v tomto případě med zakazují hlavně proto, že základem úspěšné léčby cukrovky je dieta − pacient musí prakticky odvyknout sladké chuti. Užívání i malého množství vysoce sladivého medu by chuť na sladké spíše podpořilo a tím pacientovi znesnadnilo dodržování dietního režimu.

Někteří zubní a dětští lékaři nedoporučují maminkám podávat dětem med proto, že med poškozuje zubní sklovinu dětského chrupu. Tato domněnka však nebyla nikdy prokázána. Naopak:

  1. Při zpracování řepného cukru se v těle spotřebovává vápník a fosfor, tedy prvky, které se nejrychleji uvolňují právě z dětské zubní skloviny. Pokud však dítě užívá potraviny s medem, který obsahuje tyto prvky v dostatečném množství, nemusí být sklovina o vápník ani fosfor ochuzována.
  2. Med v dutině ústní působí protibakteriálně, protože obsahuje peroxid vodíku, který dovede ničit bakterie způsobující zubní kaz.
  3. Dokud lidstvo neznalo uměle vyráběný řepný cukr a sladilo pouze medem, téměř neznalo zubní kaz.

Pro Receptář speciál.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dělali jste vyšetření?

(Marek), 5. 6. 2018, 17:28

Dobrý den, jsem včelař a celkem mě zajímá jaké je to v laboratoři když prověřujete včely na včelí mor. Příští týden tam totiž jdu (viz https://vcelimor.cz/) a zajímá mě jestli to bude mít následek na med. Děkuji za odpověď předem.

med je zdravý

(VWPsQNug7.tjFm4Umbm~g), 9. 2. 2013, 17:30

Byl jsem těžký diabetik a alergik. Díky pískavici (řecké seno-semeno mleté) a medu mohu dnes slušně žít. Pískavice mě zachránila před jistou amputací nohou a med mi dopomohl jednak:
snížění tělesné váhy za 12 měsíců ze 128 kg na 106 kg, snížení hladiny cukru až na 4.9 moll (glykovaný), snížení cholesterolu, jsem téměř bez alergických záchvatů (dušnosti,svědění,ušních či očních problémů atd.). Je pravda, že jsem vysadil všechny léky pro léčbu Augmentin, Detralex, Vesel duo, Agapurin, Xanydil, Glyvenol a další i antibiotika.

RE: med je zdravý

(VWPsQNuNVvcjLlh7VV~XRc5-4eBFQmT6hUm~eYSx47bO), 18. 3. 2017, 11:12

Prosím o sdělení,jak plískavici s medem užívat.Jsem alergik,mám
zvýšený cukr a cholesterol.Děkuji za odpověď.

RE: med je zdravý

(Karel), 9. 9. 2016, 16:52

Mohl by jste napsat dávkování Váš výsledek je velmi zajímavý

Dobrý den,
včelaři, prosím, poraďte mi. Letos na jaře, někdy v květnu,červnu, jsem koupil 5 kg medu (údajně květového) ve sklenici. Za pár týdnů
zbělel, myslel jsem si, že zkrystalizoval.
Když jsem v létě zkonzumoval loňskou dávku, tak jsem jej ochutnal.
Byl velmi tuhý, nadal se rozpustit v teplé vodě a byl nakyslý. Nejsem
v tomto oboru žádný odborník. Přáteli jsem byl upozorněn, že může
být zkvašený. Asi je. Není chuťově dobrý ale denně lžičku si dávám
do zeleného čaje. Do deška jsem jej spotřeboval asi 0,5 kg
Moje otázka zní: Není zkvašený med zdraví škodlivý, nebo ztrácí
část léčebných účinků?
Moc prosím, Vás odborníky, o kvalifikovanou odpověď.
Předem děkuji za každý příspěvek na můj e-mail.


Jura z Brna

RE: zkvašený med

(VWPsQNuB-lrpQMQCb7P%QSt_~8m~eYSx47bO), 11. 10. 2011, 18:26

Dobrý den p. Jiří jsem 13letý včelař a mohu vám jen trochu poradit jedním prstem, med je velmi hydroskopický /přijímá vzdušnou vlhkost a pachy a vůňe/ .patrně jste si koupil med ve sklenici od okurek která i po pečlivém vymití voní a víčko netěsnilo med natáhl vodu a na povrchu skvasil.Dále každý med zkrystalizuje ,jarní květový za týden medovicové
a akátový později.Řešení je kupovat med v nových sklenicích nebo sklenicích od medu a květové medy se pastují a pokud se nerozehřejí a jsou v dobrém obalu v chladu a temnu vydrží 1000let
. Změnte dodavatele_-?
s pozdravem Dědek

Dobrý med

(VWPsQNuvVvbjcL87VWPjEp~6Kx), 23. 10. 2010, 07:40

Pokud chcete dobrý med, zajeďte do Libníče u Českých Budějovic. U hlavní silnice je nabídková tabule. Tam si kupuji med i já.

(VWPsQNuH0injFm4Umbm~g), 28. 1. 2009, 13:37

Nabízíme k prodeji pravý Český med výborné kvality z oblastí LIPANSKA a SÁZAVSKA, které se vyznačují krásnou přírodou , loukami a nádhernými lesy. Jedná se o med přímo od včelaře, bez žádných dodatečných přísad. Důkaz kvality nám potvrzuje cerntifikát vystavený specializovanou laboratoří VÚVč Dol, který prokazuje že produkt je čistě přírodní bez jakýchj koliv přísad. více na: www.prodejmedu.ic.cz

(xxx), 7. 1. 2009, 23:25

a co sladit mirne medem pri redukcni diete jelikoz horky caj nebo kafe se proste neda.

(Terka), 28. 1. 2008, 16:50

Moc jste mi pomohli s úkolem do školy,díky!!

pokud máte zájem o větší množství medu,můžete se ozvat na tuto mailovou adresu:monikasuchca@seznam.cz.děda je včelař,a máme ho moc.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS