Také vás někdy obtěžují afty? Přestože se jedná o malé vřídky v ústech, mnohdy se mohou projevovat jako nesnesitelně bolestivá místa, která znemožňují i pravidelný přísun potravy. Pokud však víte, jak na ně, můžete jejich léčbu urychlit a svým ústům a dásním ulevit mnohem dříve. Stačí využít účinků jedlé sody.

Co vše lze léčit pomocí jedlé sody se podívejte v tomto YouTube videu na kanálu Ryan Taylor:

Zdroj: Youtube

Zánětlivé afty

Hnisavé pupínky jsou jedním z nejčastějších zánětlivých onemocnění ústní sliznice a postihují téměř čtvrtinu populace vyspělých zemí. Příčinou vzniku jsou kvasinky Candida albicans, které se v ústech vyskytují přirozeně. Pokud však dojde k oslabení imunity, tyto kvasinky se mohou neřízeně množit a způsobovat hnisavé vřídky. Nejsou však životu nebezpečné ani neléčitelné.

Využijte sílu jedlé sody

Naše babičky využívaly k hojení aftů trik s jedlou sodou, který přináší mnohem dříve úlevu. Stačí si pravidelně „naordinovat“ výplach úst. Jak na to? Smíchejte ½ lžičky jedlé sody v 1 hrnku teplé vody a řádně promíchejte, aby se soda zcela rozpustila. Několikrát denně si pak tímto roztokem vypláchněte ústa a následně jej vyplivněte.

Jedlou sodu lze na afty také aplikovat pomocí navlhčeného vatového tamponu, který v připraveném roztoku namočíte, přiložíte na vřídek a necháte 15 minut působit. Vytvořit si můžete také hustou pastu, kterou budete bolavý pupínek pravidelně potírat.

Potvrzují to i vědci

Studie vědců z roku 2009, kteří se zabývali účinností jedlé sody jako dezinfekčního prostředku, potvrzuje účinky proti Candidě albicans.

Voda se solí

V léčbě aftů dosáhnete uspokojivých výsledků i se solí. Kloktání slané vody podporuje rychlejší hojení a vysychání bolavých vřídků. Rozpusťte 1 čajovou lžičku soli ve 100 ml teplé vody a několik minut roztok povalujte v ústech několikrát denně.

Jablečný ocet

Dalším účinným prostředkem na léčbu aftů je také jablečný ocet se svými hojivými účinky. Jeho kyselé vlastnosti jsou totiž výborné v boji proti choroboplodným zárodkům a hnisavým vředům. Rozmíchejte 3 čajové lžičky jablečného octa v šálku vody a kloktejte v ústech po dobu 30 sekund, pak dutinu ústní důkladně vypláchněte. Opakujte dvakrát denně po dobu jednoho týdne.

Související články

Zdroje: www.blendea.cz, www.jakzdrave.cz, www.svetkreativity.cz