Jedlá soda je v posledních letech velký hit.
Zdroj: profimedia.cz

Šampon, koupel a antiperspirant z jedlé sody: Nejlevnější a skvělé řešení

Jedlá soda je v posledních letech prostě opěvovaným evergreenem. Je skvělým pomocníkem v domácnosti při úklidu a vaření, samozřejmě i na zahradě. Ale jedlá soda má také skvělé účinky na zdraví lidského těla a ocení ji i naše pokožka. 

Jistě si vzpomínáte ze školy na sloučeninu, která se skrývá za chemickým vzorcem NaHCO3 neboli hydrogenuhličiitan sodný. Jedná se o formu soli, která má mnoho názvů: bikarbonát sodný, zažívací soda, pečicí soda a samozřejmě nejpoužívanější pojmenování jedlá soda.

Soda patří k nejdůležitějším produktům chemického průmyslu. Nachází využití v rozmanitých výrobách, jako např. v keramice, textilním průmyslu (barvení a zpracování bavlny), při výrobě mýdel, ve sklářství, při výrobě buničiny, v pracích a odmašťovacích prostředcích, v chemickém průmyslu jako levná alkálie atd. Jedlá soda je známa od nepaměti. Již ve starém Egyptě byla k dispozici přírodní usazenina obsahující 4 % Na2CO3 a 25 % NaHCO3, která se používala např. při mumifikaci. Soda bikarbona se rozkládá na uhličitan sodný, vodu a oxid uhličitý, takže je absolutně ohleduplná k přírodě i k lidskému zdraví. Synteticky ji poprvé vyrobil v roce 1791 francouzský chemik Nicolas Leblanc pro pekárny. Dnes se získává z uhličitanu sodného, jehož zdrojem je nerost trona.

Tento přírodní peeling je velmi šetrný, že jej můžete používat denně, ale závisí to samozřejmě na typu vaší pokožky, kterou jistě dokonale znáte. Přírodní peeling s jedlou sodou je velmi šetrný a můžete jej používat denně. Zdroj: profimedia.cz

Použijte jedlou sodu na svou pokožku

Populární bílý prášek je běžně dostupný téměř v každém obchodě s potravinami a při správném použití nahradí i mnohé drahé kosmetické produkty. Jedlá soda je nejen cenově dostupná, ale má i skvělé antibakteriální vlastnosti. Výhodou je také to, že báječně působí na neutralizaci úrovně pH lidské pokožky. Málokdo však ví, že je dobré si ji sem tam nanášet i na obličej.

Zlikvidujte obtěžující akné

Mastná pleť na obličeji je jedním z důvodů výskytu akné. A právě jedlá soda dokáže utlumit nadprodukci mazu z mazových žláz, a tím pádem i vznik nepříjemných pupínků nebo černých teček. Smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody a stejné množství vody. Kašičku naneste na obličej a nechte asi 15 až 20 minut působit. Poté důkladně opláchněte teplou vodou, osušte, a hydratujte pokožku vhodným krémem.

Jedlá soda jako peeling

Vyrobte si pastu ze 3 dílů jedlé sody a 1 dílu vody. S touto pastou jemně masírujte kůži krouživými pohyby. Pak opláchněte obličej důkladně teplou vodou, osušte a hydratujte. Tento přírodní peeling je velmi šetrný, takže jej můžete používat i denně, ale závisí to samozřejmě na typu vaší pokožky. Částečky jedlé sody skvěle odstraní z pleti mrtvé kožní buňky a dodají vaší pleti krásně čerstvý a zářící vzhled. Peeling můžete použít i na ruce a celé tělo.

Kouzelná koupel z jedlé sody

Tak to je opravdu zázrak, především, když si ji dopřejete pravidelně. Kromě sody a teplé vody nebudete nic víc potřebovat. Napusťte si vanu teplou vodou a vmíchejte do ní 100 g sody, což je zhruba půl hrnku. Sodu ve vodě pečlivě rozmíchejte, a když budete kreativní, vylepšete si koupel i pár kapkami esenciálního oleje dle vlastního výběru. A víte, co taková báječná koupel s jedlou sodou s vaším tělem udělá?

Vaše pokožka zjemní 

Soda má perfektní schopnost zbavit vaše tělo nadbytečné mastnoty, potu a odumřelých částí pokožky. Po koupeli v sodě se vaše pokožka stane hebkou a vláčnou a vy se budete cítit jako znovuzrozeni.

Omládnete elixírem ze sody

Během koupele přijímá lidské tělo malé množství vody. Pokud mu dopřejete zásaditou bikarbonovou koupel, pomůžete mu účinně bojovat proti vnějšímu překyselení. A právě to způsobuje předčasné stárnutí, protože náš organismus nemá tu správnou hodnotu pH. Jedlá soda je tak pro naše tělo opravdu elixírem mládí, který zároveň působí proti vráskám i celulitidě. Dopřejte si koupel minimálně jednou týdně.

Napusťte si vanu teplou vodou a vmíchejte do ní 100 gramů sody, což je zhruba půl hrnku. Napusťte si vanu teplou vodou a vmíchejte do ní 100 gramů sody, což je zhruba půl hrnku. Zdroj: profimedia.cz

Antiperspirant, který vás zbaví potu

Jedlá soda je také báječným antiperspirantem. Umí skvěle odstranit na delší dobu naše tělesné pachy, především ty v podpaží. A další bonus? Soda bikarbona velmi dobře pomáhá i proti plísňovým onemocněním nohou.

Vaše vlasy budou plné vitality

Nemusíte se bát si do sodné koupele namočit i celou hlavu. Prospěje to pokožce hlavy a samotným vlasům. Stačí se ponořit na 2 minuty a veškerá chemie z komerčních šamponů se začne postupně rozpouštět. 

Zdroje: www.healthline.com, www.curejoy.com, www.powerofpositivity.com

Akční letáky