Jedlé květy promění salát v nevšední zážitek
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jedlé květy bylinek, okrasných i planých rostlin: výtečné do salátů i dezertů

Mnoho rostlin má jedlé květy, kterými lze ozdobit nebo ochutit různé pokrmy. Nevšední ozdoba nejen zaujme, ale i prospívá zdraví.

Většina jedlých květin je současně krásná na pohled, takže ozdobí jakoukoli slunnou část zahrady, ať už to je květinový, nebo zeleninový záhon, či truhlík na terase. Do užitkové zahrady květy navíc nalákají opylující hmyz a zkrášlí ji na většinu sezony pestrými barvami.

Chutná kvítka bylinek

Jedlé květy má většina aromatických bylinek. Pěstujeme je v závěsných koších, květináčích, ale i na záhonu. Potřebují obvykle slunné stanoviště a propustnou půdu, nejsou náročné na živiny.

Vhodné bylinky pro sběr květů: bazalka,brutnák, pažitka, fenykl, yzop, levandule, majoránka, máta, rozmarýn, šalvěj, saturejka, tymián

Okrasné i jedlé

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je důležité, abychom konzumovali pouze květy, o nichž bezpečně víme, že jsou jedlé. Záleží také na tom, kde a jak květ vyrostl – květy rostlin z květinářství proto raději nekonzumujeme!

Také řada planých i okrasných rostlin má jedlé květy. Pokud chceme jíst plané rostliny, raději si je vypěstujeme doma na zahrádce, než abychom je trhali v přírodě.

Jedlé okrasné a plané květiny potřebují obvykle hodně slunce. Okrasné rostliny navíc musíme pěstovat v úrodné půdě či substrátu a pravidelně je během kvetení přihnojovat tekutým hnojivem. Plané rostliny naproti tomu přihnojované půdy nemají rády. Okrasné rostliny sázíme podle druhu na jaře nebo na podzim. Prostokořenné růže vysazujeme od konce podzimu do začátku jara. Jedlé květy je nejlepší utrhnout až těsně před podáváním.

Květy měsíčku dodají řeckému salátu šmrnc a betakaroten Květy měsíčku dodají řeckému salátu šmrnc a betakaroten Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okrasné a plané jedlé rostliny: lichořeřišnice, sedmikráska, kopretina řimbaba, měsíček, večernice vonná, fialky a violka trojbarevná, pampeliška, okvětní plátky růží

Použití jedlých květů v kuchyni

 • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Jedlé květy můžeme přihodit do salátů. Mají pestré barvy a pokrm ozvláštní chuťově i vizuálně.

  Květy šalvěje, saturejky, bazalky, majoránky, tymiánu a fenyklu můžeme jen tak nasypat na hotový pokrm, nebo je přidat do salátu.
 • Brutnák se dobře vyjímá v nealkoholickém koktejlu nebo v talíři s polévkou.
 • Květy máty, pažitky, yzopu, krvavce, agastache anýzové, kopretiny a měsíčku ozdobí saláty.
 • Květy lichořeřišnice jsou vynikající samy o sobě a navíc jsou velmi zdravé.
 • Aby byl pudink lákavější, posypeme ho okvětními plátky pelargonií a večernice. Ještě luxusněji působí okvětní plátky růží.
 • K domácí zmrzlině nebo vaječnému krému se zase skvěle hodí levandule.

Nakládání květů do cukru:

Růžové okvětní plátky a fialky můžeme obalovat v cukru: nejprve je namočíme do bílku a pak do moučkového cukru. Pak je necháme v teple a suchu 24 hodin pořádně zaschnout. Uskladnit je lze mezi listy papíru ve vzduchotěsné nádobě. Nádherně ozdobí například dort nebo pudink.

Kandované růžové okvětní látky Kandované růžové okvětní látky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Přínos pro zdraví

Jedlé květy obsahují antioxidanty a polyfenoly, vitaminy, minerály, enzymy a barviva. Některé květy obsahují látky, které napomáhají trávení. Květy obsahují až 90 % vody, tudíž také velmi malé množství kalorií.

 • Brutnák obsahuje kyselinu křemičitou a alantoin, má diuretické účinky.
 • V měsíčku najdeme karotenoidy s protizánětlivými účinky, ve žlutých květech také lutein, prospěšný pro oči. V jeho květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá v boji proti rakovině.
 • Sedmikrásky obsahují saponiny, třísloviny a stopy hořčin.
 • Lichořeřišnice má antibakteriální a antibiotické účinky.
 • V růži najdeme kromě vitaminu C i polyfenoly, které působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, dále pak třísloviny a slizy.
 • Fialky obsahují rutin, který blahodárně působí na křehké kapiláry nebo na špatný krevní oběh.

Akční letáky