Jídlo je doping. Pro tělo ale trávení znamená určitou zátěž. Proto půsty byly odjakživa považovány za zdravé a žádoucí. Třeba filozof Platón si často naordinoval desetidenní půst, aby měl lepší fyzickou a duševní výkonnost. K jídelní pauze vybízela i početná světová náboženství, která využívala půst jako možnost k duševnímu rozjímání. Ať už to byl muslimský Ramadán, židovský Jom Kipur nebo křesťanský velikonoční půst. Podle vědců a výživových poradců je jednodenní půst skvělý nápad. Odlehčí trávicímu traktu s přemírou odpadních látek, které tělo překyselují a narušují jeho imunitu. Zároveň odlehčí i játrům.

Na videu uvidíte, co se odehrává ve vašem těle, když držíte půst.

Zdroj: Youtube

Detox, ale i odtučňovák

Nejčastější motivací k jednodenním půstům je bezesporu redukce váhy. Už během osmihodinového „hladovění“ začne tělo čerpat energii ze zásob, které má uložené ve formě glykogenu ve svalech a játrech. Nakonec přijdou na řadu i tukové polštáře, které umožní hladovcům zhubnout nějaké to kilo.

Ovšem není všechno zlato, co se třpytí. První ztráta kil je způsobena ztrátou vody, která se v těle váže na glykogen. Proto se neradujte předčasně a snažte občasný jednodenní půst zahrnout do svého životního stylu.

Redukce váhy i různých neduhů

Výzkumy prokázaly, že jednodenní půsty mají pozitivní vliv na některé nemoci. Například je známo, že půst zvyšuje citlivost inzulinu na hladinu cukru v krvi. Tím pádem se snižuje výskyt cukrovky II. typu, která je v Čechách jedním z nejrozšířenějších onemocnění.

Půst prospěje ale i kardiakům, protože snižuje vysoký krevní tlak. Občasná hladovka má pozitivní vliv na menstruační cyklus a u mužů dokonce na potenci. Navíc všichni vědci půst doporučují jako elixír mládí, který zpomaluje stárnutí buněk a omlazuje organismus. A to už je důvod jednodenní hladovku vyzkoušet!

Když hlad postupně opadá…

Pokud ještě váháte, je tu ještě jedna výhoda – zostření smyslů. Většina milovníků půstu se shoduje, že po hladovce mají intenzivnější chuť, čich a dokonce i ostřejší zrak! Pokud si myslíte, že do tohoto stavu „smyslové nirvány“ došli přes velké utrpení a hlad, hluboce se mýlíte. U půstu totiž platí, že čím déle ho držíte, tím méně vás trápí mučivá touha po jídle. Proto tahle poměrně úsporná a bezbolestná dieta je mezi ženami tak oblíbená.

Příprava na půst

Chcete jednodenní půst také vyzkoušet? Pokud jste zdraví, můžete jít rovnou do toho! Na svůj „první hladový den“ si pro jistotu neplánujte žádné závažné akce. Pijte hodně tekutin (napomáhají čištění těla). Nejlepší volbou je čistá nesycená voda. Pokud vám nechutná, můžete využít bylinné čaje, které si můžete přisladit trochou medu. Za den půstu byste měli vypít alespoň 2 litry tekutin. Ale pozor: do pitného režimu se nepočítá káva nebo alkohol, ty je nejlepší během půstu úplně vyřadit.

Nejlepší čas jít do toho!

Není půst, jako půst. Pokud chcete, aby měla očista nejlepší význam, začněte ji držet v době novoluní. Během téhle měsíční fáze jsou totiž očistné procesy nejintenzivnější.

Kdy si dát „stopku“

Půst má spoustu pozitiv. Ale jsou situace, kdy není vhodné ho podstupovat. Jde zejména o stresová (nebo psychicky náročná) období doma či v práci. Přestože má půst spoustu zdravotních pozitiv, najdou se i negativa, která vám požitek z „očisty těla“ mohou pěkně znepříjemnit. Někteří lidé si při půstu stěžovali, že je bolela hlava nebo je trápilo neustálé kručení v břiše. Někteří z dotázaných také přiznali, že hladovka jim způsobila změny nálad nebo dokonce problémy se spánkem.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.idealnizivot.cz, www.sixtyandme.com