Aloe je významné přírodní antibiotikum a má antivirové, antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky. Posiluje imunitu, očišťuje a staví krev, působí protizánětlivě a usmrcuje chorobné zárodky. Tiší bolesti, zmírňuje horečku a podporuje látkovou výměnu. Je součástí mnoha běžně prodávaných projímadel, revitalizuje střevní flóru a působí proti střevním parazitům. Účinek bývá mnohdy velice razantní. Pomáhá také při chorobách žaludku, střev a žlučníku, ale i při chronicky suché kůži, akné a špatně se hojících ranách.

Vnitřní užití doma sklizené, neupravené dužiny se vzhledem k projímavým účinkům nedoporučuje, ale pleť vám bude vděčná, když jí péči z aloe dopřejete. Protože povzbuzuje kožní látkovou výměnu, může se nanášet přímo na rány, například při napadení plísní nebo na štípance od hmyzu.

Pleťová maska z listů aloe

Pěstící masku připravíme z jednoho listu aloe, čajové lžičky tvarohu a medu. Z listu oddělíme zelenou vnější slupku a dužinu propasírujeme přes síto. Gel dobře promícháme s medem a tvarohem, až vznikne hladká hmota. Masku nanášíme hned po vyrobení a necháme působit nejméně deset minut. Nakonec ji smyjeme vlažnou vodou. Tento recept uvádí Jiří Janča a Josef Zentrich v Herbáři léčivých rostlin.

Tělové mléko pro krásnou pokožku

Tělové mléko z aloe vera připravíme ze dvou listů, jejichž dužinu upravíme výše uvedeným způsobem. Čerstvý gel smícháme se 100 g panenského olivového oleje, nalijeme do dobře uzavíratelné lahve a uložíme na dva týdny do sklepa. Jednou za dva dny směs důkladně protřepeme, poté ji prolisujeme přes lněné plátno a nalijeme do tmavé láhve. Uchováváme ji v ledničce - neobsahuje stabilizátory, její trvanlivost proto není příliš dlouhá.

Pravá, kapská a stromovitá

Ze stovek známých druhů čeledi aloovitých obsahují nejvíc účinných látek aloe stromovitá (Aloe arborescens) a aloe kapská (Aloe ferox). Nejoblíbenější je ovšem aloe pravá (Aloe vera). Rod rostlin s typickým vzhledem pochází z východní a jižní Afriky, odkud se začal před mnoha tisíci lety šířit do celého světa. V domácích podmínkách se jí daří velice dobře i u nás. Aloe se používala v civilní i válečné medicíně, jak dosvědčil bývalý polní lékař Paracelsus. V Jižní Americe, kam se dostala s jezuity, kteří ji užívali proti střevním parazitům, zdomácněla a její šťáva je považována za životní elixír.