Jednoduchý domácí balzám na rty: Jde to kvalitně a levně
4. 2. 2018

Jednoduchý domácí balzám na rty: Jde to kvalitně a levně

Suché a popraskané rty můžou v zimě potrápit. Ošetřete je doma vyrobeným balzámem na rty, je plný výživných a hydratačních látek a připravíte ho jen z několika surovin. Nemusíte mít s výrobou domácí kosmetiky žádné zkušenosti, tohle určitě zvládnete.

Balzám na rty si můžete připravit i doma.Pokožka rtů je velmi citlivá a je třeba ji chránit nejen před chladem, ale i slunečními paprsky. Proto balzám na rty používáte celý rok. Vyrobit si přitom dokážete vlastníma rukama, v domácích podmínkách a celkem snadno. Vlastnoručně připravený balzám na rty poslouží dobře i jako dáreček pro členy rodiny nebo přátele.

Vyrobeno pro vás

Kouzlo domácí kosmetiky spočívá v Domácí kosmetika je levná a šetrná k přírodětom, že si její složení upravíte podle vlastních preferencí a víte přesně, co obsahuje. Stejně tak je tomu i při přípravě balzámu na rty. Záleží jen na vás, jakou bude mít výsledný výrobek konzistenci, vzhled a vůni, může mít i léčivé účinky.

Základní suroviny jsou různé přírodní vosky a oleje. Do balzámu určitě patří včelí nebo kandelilový vosk, tuhé oleje a másla jako bambucké máslo či kokosový olej, tekuté oleje, například olivový nebo ricinový. Pro obarvení lze přidat barvivo, ovonět lůj pomůže kapka esenciálního oleje. Všechny potřebné přísady seženete v bio drogeriích nebo potravinách, nejjednodušší je koupit je na internetu. Jsou k dostání už předpřipravené balíčky surovin. Hotový výrobek uchováte v plastových dózičkách a tubách, jedna přijde v internetovém obchodě asi na 5 korun, použít můžete i pečlivě vymyté a vysterilizované obaly od kosmetiky.

Základní recept na domácí balzám na rty

  • 1/3 vosku (včelí nebo kandelilový)
  • 1/3 tuhých olejů nebo másel (bambucké máslo, kokosový olej)
  • 1/3 tekutých olejů (olivový, ricinový, mandlový, meruňkový...)
  • několik kapek vitamínu E (vyživuje, působí proti žluknutí olejů)

Surovin potřebujete jen párNa vodní lázni zahřejte v misce vosk, když se mírně rozpustí, přidejte tuhá másla a nechte rozehřát v roztátém vosku. Nakonec přilijte za stálého míchání předehřáté oleje (studené by způsobily tuhnutí vosku). Vše důkladně promíchejte, přidejte vitamín E, případně barviva a esenciální oleje. Odeberte trochu směsi a nechte ztuhnout. Pokud vám vyhovuje výsledná konzistence, nalijte váš balzám do kelímků a nechte vychladnout. Když bude vyrobený balzám příliš tvrdý, ohřejte ho a přidejte malé množství tekutých olejů, v opačném případě lůj zachráníte přidáním vosku nebo másla. Jestli vám během zpracování balzám ztuhne, znovu ho ohřejte a nechte roztát.

Přidat bylinky i med

Do balzámu se také hodí různé bylinkové oleje, Doma pěstované bylinky najdou další využitíkteré si připravíte doma. Do libovolného oleje naložíte květy nebo listy bylinek, musí být zcela ponořené, aby nezačaly plesnivět. Nechte 2 až 3 týdny vyluhovat, poté sceďte přes sítko nebo plátýnko. Stejně tak se dají přidat čerstvé i sušené bylinky do balzámového základu z vosku a másel. Bylinky zamíchejte, aby byly ponořené a celou směs udržujte na vodní lázní tekutou několik hodin, sceďte přes plátýnko a balzám dohotovte obvyklým způsobem. O vhodné kombinaci a užití bylinek se však raději přesvědčte.

Do směsi k přípravě balzámu se dá přimíchat leccos, podle chuti a nálady. Vylepšit si ji můžete medem, vanilkovým aroma, bezinkovou šťávou nebo třeba čokoládou.

Domácí kosmetika sice není tak trvanlivá jako kupovaná a možná se nedočkáte napoprvé dokonalého výsledku. Home made produkt má však své velké výhody a potěší vás i vaši pleť.

Autor Veronika Zámečníková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS