Jetel prospívá při cukrovce i lymfatických otocích
2. 5. 2017

Jetel prospívá při cukrovce i lymfatických otocích

Severoameričtí Indiáni jej pojídali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny. Při řadě obtíží může pomoci i dnes. Jetel v trávníku není plevel, ale léčivka, navíc pohledná a nektarodárná.

V Irsku je zdravou a oblíbenou tradicí speciální jetelový chléb, jehož základem jsou napěchované jetelové květy. Vyrábí se z nich i řada potravinových doplňků. Jetel luční (Trifolium pratense) je totiž rostlina nejen užitková, krmná a nektarodárná, ale i léčivá. Působí mírně, ale velmi příznivě při řadě obtíží

jetel luční (Trifolium pratense)

Při diabetu je jetel prospěšný díky obsahu snadno stravitelné glukózy v přiměřeném množství (pokud je užíván ve vhodné míře) a především díky schopnosti povzbuzovat metabolismus. V květech jetele se nacházejí flavonoidy – například pratol a pratensol, dále silice, glykosidy, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice, barviva.

  • Má posilující vlastnosti a vyrovnává a harmonizuje tělesné funkce.
  • Komplex účinných látek pomáhá při otoku lymfatických uzlin, průjmu i bronchitidě.
  • Působí i mírně sedativně a protikřečově.

 

Jetelů u nás roste kolem dvaceti druhů, ne všechny mají léčivé účinky. Velmi běžný jetel plazivý má však účinky téměř shodné s jetelem lučním.

Nálev z květů jelete má příjemnou chuť

Jedlé květy i listy

Pro léčebné účely se sbírají květenství, nejlépe červeně zbarvená. Ze lžíce sušených květů na šálek vody se připravuje nálev a užívá 3x denně po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze je v případě potřeby možno kůru opakovat. Jetelové květy lze v sezoně pojídat i čerstvé – jejich chuť je sladká a velmi příjemná. Jetelovými květy můžete zpestřit a ozdobit letní ovocný salát, pohár, chléb s tvarohovou pomazánkou. Jedlé a zdravé jsou i listy jetele, chutnají nevýrazně a mírně nasládle. Můžete je přidat například do smoothie.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS