V Irsku je zdravou a oblíbenou tradicí speciální jetelový chléb, jehož základem jsou napěchované jetelové květy. Vyrábí se z nich i řada potravinových doplňků. Jetel luční (Trifolium pratense) je totiž rostlina nejen užitková, krmná a nektarodárná, ale i léčivá. Působí mírně, ale velmi příznivě při řadě obtíží

Při diabetu je jetel prospěšný díky obsahu snadno stravitelné glukózy v přiměřeném množství (pokud je užíván ve vhodné míře) a především díky schopnosti povzbuzovat metabolismus. V květech jetele se nacházejí flavonoidy – například pratol a pratensol, dále silice, glykosidy, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice, barviva.

  • Má posilující vlastnosti a vyrovnává a harmonizuje tělesné funkce.
  • Komplex účinných látek pomáhá při otoku lymfatických uzlin, průjmu i bronchitidě.
  • Působí i mírně sedativně a protikřečově.

Jetelů u nás roste kolem dvaceti druhů, ne všechny mají léčivé účinky. Velmi běžný jetel plazivý má však účinky téměř shodné s jetelem lučním.

Jedlé květy i listy

Pro léčebné účely se sbírají květenství, nejlépe červeně zbarvená. Ze lžíce sušených květů na šálek vody se připravuje nálev a užívá 3x denně po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze je v případě potřeby možno kůru opakovat. Jetelové květy lze v sezoně pojídat i čerstvé – jejich chuť je sladká a velmi příjemná. Jetelovými květy můžete zpestřit a ozdobit letní ovocný salát, pohár, chléb s tvarohovou pomazánkou. Jedlé a zdravé jsou i listy jetele, chutnají nevýrazně a mírně nasládle. Můžete je přidat například do smoothie.