Chcete mít stále bystrý a zdravý mozek? Nenechte ho lenošit a trénujte ho. Pokud si mozek nechcete zbytečně a dobrovolně poškozovat, myslete i na to, co jíte. Některým potravinám je totiž lepší se vyhýbat. Nejenže oslabují paměť, ale často podporují mnohé záněty. O které se konkrétně jedná?

Jak ovlivňuje jídlo, které jíte, váš mozek? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále TED-Ed:

Zdroj: Youtube

S cukrem opatrně

Nadměrná konzumace cukru může zhoršovat paměť a schopnost učení a ve výsledku mozek značně zpomaluje. Příliš mnoho cukru v organismu zároveň zvyšuje činnost slinivky a dochází k větší produkci množství hormonu, který reguluje hladinu glukózy v krvi. Díky tomu může snadněji dojít v těle k zánětu, který se může projevit i v mozku. Nadměrné dávky cukru jsou spojovány i s depresemi.

Uzeniny

Nepřehánějte to během Vánoc ani s častou konzumací veškerých uzenin. Jejich vysoký obsah nezdravých tuků, sodíku, dusičnanů a dalších konzervačních látek negativně ovlivňuje nejen špatnou funkci mozku, ale zdraví celého organismu. Většina uzenin obsahuje nitrosaminy, které spouštějí produkci tuku v játrech a mohou být ve vyšších dávkách pro náš mozek toxické.

Ryby bohaté na rtuť

Dejte si také pozor na některé potraviny, v nichž bývají vysoké hodnoty rtuti. Jedná se o neurotoxin, který se většinou vyskytuje v některých rybách. Ve velkém množství je nežádoucí především pro těhotné ženy a děti. Rtuť má nepříznivý vliv nejen na vývoj mozku, ale bohužel mozkové buňky i poškozuje. Přestože jsou ryby zdravé, některé druhy jezte jen ve zdravé míře. Nejčastěji se rtuť vyskytuje ve vysokém množství u žraloka, mečouna, tuňáka a makrely.

Sladké limonády a energetické nápoje

Vyvarujte se i konzumaci všech sycených nápojů, které obsahují nejenom vysoké dávky cukru, ale jsou také plné chemických látek, které zdraví mozku nijak neprospějí. Pití sladkých nápojů vede k rychlému nárůstu a následnému poklesu jeho hladiny v krvi, což způsobuje pocity únavy a dochází také ke zpomalení kognitivních funkcí.

Vystavujete se také zbytečně riziku vzniku obezity, cukrovky 2. typu, mnohých srdečních onemocnění, ale i Alzheimerovy choroby. Častou složkou sladkých nápojů je také kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy, který způsobuje vysoký cholesterol, vysoký tlak a arteriální dysfunkci. Jedná se o aspekty metabolického syndromu, které mohou vést k dlouhodobému riziku rozvoje demence. Nejlepší volbou na žízeň je vždy čistá voda nebo neslazené čaje.

Alkohol

Pravidelná konzumace alkoholu ve větší míře je škodlivá pro lidské zdraví a má negativní vliv i na mozek, který může i trvale poškodit. V malé míře sice navozuje jisté euforické stavy, ale v horším případě narušuje možnost mluveného projevu, způsobuje problémy s chůzí a značně zpomaluje přirozené tělesné reakce. Pravidelné požívání alkoholu v nezřízených dávkách poškozuje neurony, má silné diuretické účinky a dehydratuje organismus.

Související články

Zdroje: www.zdravestravovani.eu, www.novinky.cz, www.svetzeny.cz