Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.bylinkyprovsechny.cz
Obyčejný neobyčejný jitrocel
Jitrocel je rod bylin, který jen u nás zahrnuje přes 11 druhů, v celém světě je jich více než 270, poddruhy nepočítaje. V zahradách jsou jitrocele považované za plevel, který se šíří směle především v trávníku. Na loukách je to však bylinka, kterou byste si rozhodně měli nasbírat.
Listy jitrocele zná každý, věděli jste ale, že jeho semínka jsou fantastická pro detoxikaci celého organismu? Jejich účinnost potvrzují i vědci. Více informací se dozvíte v tomto videu:
I když je možné, že jitrocele obsahují podobné látky napříč celým druhem, je to právě jitrocel kopinatý, který je bylinou známou pro své protizánětlivé i antibiotické účinky a úlevu při kašli i vředech na žaludku, tlustém střevu či dvanáctníku.
Čistí plíce, léčí rány
Jednoduše řečeno, díky obsahu kyselin, slizových látek a enzymů, ale také vitaminu C, hořčin, tříslovin, zinku či kumarinů je to rostlina, která má pozitivní vliv na celý organismus. Jako většina bylin napomáhá i harmonizaci trávení. Používá se především při kaši, a to na odhlenění, ale i při astmatických obtížích a obecně veškerých problémech dýchacího ústrojí.
I zevní použití jitrocele je možné. Jitrocel totiž léčí také opary a hojí ranky na kůži.
Nasbírejte si listy jitrocele ještě teď
Jitrocel kopinatý bezpečně poznáte podle nápadně protáhlých lístků, které vyrůstají z přízemí růžice, jak je to u jitrocelů běžné. Z jejich středu pak rostou květní stonky s typickou paličkou jinak nenápadného květu. Právě podle nich uvidíte jitrocel už z dálky.
Pokud se rozhodnete pro sběr, pak rozhodně neotálejte. Ideálně byste s ním měli být hotovi do konce srpna. Sbírají se celé nepolámané listy, které je třeba sušit nejlépe krátce na slunci, a pak ve stínu v maximálně pěticentimetrových vrstvách. Je možné použít i sušičku při nepřekročení 40 °C.
Důležité je, aby byla bylinka po usušení stále nazelenalá až olivová, zhnědnutím totiž dochází ke znehodnocení účinných látek. Sušená drť se používá na čaj a do čajových směsí. Čerstvý jitrocel lze zpracovat také jako sirup, a to velmi jednoduše vrstvením nahrubo posekaných listů a cukru, případně také citronu.