Aloe vera je rostlina s hojivými účinky
Zdroj: Valentyn Volkov / Shutterstock.com

Jak se bez laseru zbavit drobnějších jizev: Pomůže jedlá soda, citron a cibule

Abyste se nadobro zbavili jizev, nemusíte podstupovat složité zákroky na estetických klinikách. Prostředky k jejich odstranění naleznete mnohdy ve své kuchyni, kde si můžete umíchat zázračný elixír. Nejlepší na tom je, že neutratíte ani korunu.

Jednou z hlavních ingrediencí na odstranění jizev je med. Je známý tím, že regeneruje tkáně. Pokud ho smícháte jedna ku jedné se sodou, dokáže jizvy po aplikaci částečně zesvětlit. Pomoc si můžete také rozpuštěním zmíněné směsi ve vaně. To pomůže, pokud trpíte akné.

Důležitou surovinou je také cibule, která obsahuje allicin. Ten působí protizánětlivě. Šťávou z cibule si potírejte jizvy pravidelně a delší dobu. Počítejte s tím, že půjde vše velmi postupně, ale jizev se pak nadobro zbavíte.

Pokožku vypíná také okurka nastrouhaná na jemnou kašičku. Pomoci si pochopitelně můžete i gelem s lékárny – ideálně s obsahem aloe vera. Případně můžete použít šťávu rovnou z rostliny.

Okurka nakrájená na plátky. Pokožku vypíná také okurka nastrouhaná na jemnou kašičku Zdroj: SOMMAI / Shutterstock.com

Aloe vera nikdy nezklame

„Nohy jsem po operaci křečových žil měla samou jizvu. Vlastně to byla linie jizviček jdoucích za sebou. Hrozně jsem se styděla. Nemohla jsem si vzít sukni nebo krátké kalhoty. I v horku jsem si oblékala černé punčocháče,“ vypráví čtenářka Veronika.

„Potom jsem zkusila šťávu z aloe vera a všechny jizvy velmi výrazně zesvětlaly. Konečně jsem si mohla vzít, co mi je pohodlné a nemusela se pařit ve vedru v dlouhém oblečení,“ dodává.

Lékaři radí, že ne každou ranku je dobré nechat dýchat. „Naopak překrytí i drobné rány vhodným materiálem představuje ověřený způsob efektivního hojení,“ tvrdí Markéta Koutná, specialistka Ambulance hojení ran z fakultní nemocnice v Praze.

Citron můžeme vyždímat i ručně. Co se týká dalších zázraků přírody, špatnou volbou rozhodně není citron Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Citron pomůže jizvy zesvětlit

Co se týká dalších zázraků přírody, špatnou volbou rozhodně není citron. Šťávu naneste na postižené místo a nechejte působit deset minut. Poté opláchněte. Obsahuje kyselinu alfahydroxylovou. Ta dělá kůži elastičtější. Jedná se o přírodní bělidlo, které kůži zesvětlí.

Za předpokladu, že se chcete jizev zbavit co nejrychleji, nevystavujte je extrémnímu počasí, tedy chladu nebo horku. Na slunci se vždy mažte vysokým UV faktorem. Jizvy se totiž spálí rychleji než ostatní kůže a následně vyniknou. Tomu chce ovšem každý zamezit.

Zdroje: zena.aktualne.cztn.nova.czfarmazdravi.cz

Akční letáky