Skolióza je zdravotní stav, který ovlivňuje vaši páteř. Charakterizuje se abnormálním zakřivením páteře ve třech rovinách, které jsou doleva nebo doprava, dopředu nebo dozadu a v ose nahoru nebo dolů.

Mnoho lidí, kteří mají skoliózu, se pro její zlepšení ubírají ke cvičení, hlavně co se týče posílení zádových svalů a páteře. A zrovna jóga se stala jednou z nejlepších forem aktivity, co se skoliózy týče. Podívejte se na 7 nejlepších jógových pozic pro lepší držení zad.

Video o korekci skoliózy najdete na Youtube kanále Physio & Nutrition Suchanek:

Zdroj: Youtube

Jóga pro lepší držení zad

První pozice je poloviční předklon, také známý jako Ardha Uttanasana. Tato pozice vám protáhne lýtkové svaly, zápěstí, paže, ramena, ale hlavně vám prodlouží páteř a posílí vaše zádové svaly a jádro.

Pro lidi se skoliózou je tato pozice naprosto ideální. Druhá skvělá pozice je pes směřující dolů neboli Adho Mukha Svanasna. Tato pozice je oblíbená a můžete ji znát z pozdravu slunce. Protahuje Jak horní část zad, tak střední a dolní záda.

Třetí skvělou pozicí pro lepší držení zad je póza kobylky neboli Salabhasana. Tato pozice protahuje všechny svaly a prodlužuje vaše tělo. Zejména jsou však zapojeny svaly dolních zad.

Tato pozice vám protáhne jádro a slouží k zpevnění zad a protáhnutí páteře. Čtvrtou pozicí ideální pro lidi se skoliózou je poloha mostu, také nazývána Setu Bandha. K této pozici budete potřebovat bloky na cvičení. Tato pozice vám pomůže protáhnout a zpevnit část dolních zad.

Jógové pozice pro záda

Pátou pozicí je boční prkno neboli Vasisthasana. Tato pozice se zaměřuje nejen na protažení a zpevnění těla, ale také na rovnováhu. Tato pozice vám protáhne a posílí ramena a paže, a společně s nimi také oblast bederní a kostrční části páteře.

Předposlední pozice se nazývá zvedání nohou na boku v leže neboli Anantasana. Tato pozice protahuje boky, stehna, nohy a oblast dolních zad. Rovněž slouží k zpevnění páteře.

A poslední pozice, která přináší výhody pro vaše záda, se jmenuje póza hory, také známá jako Tadasana. Touto pozicí začíná podrav slunce a jedná se o naprosto základní jógovou pozici. Tato pozice posiluje nohy, kotníky, boky z vnitřní strany a záda.

V této pozici je důležité být co nejvíce narovnaní a mít záda zpevněná, proto je to ideální výchozí pozice pro všechny ostatní. Pokud máte skoliózu nebo jiné problémy se zády, zkuste tyto jógové pozice.

Související články

Zdroje: www.elle.cz, www.bohonatural.cz