Patříte mezi milovníky kafe se šlehačkou? Jedná se o jeden z nejoblíbenějších kávových nápojů. Šlehačka totiž dodá hořké kávě jemnější a krémovou chuť. Je však mléko v kávě pro lidské tělo zdravé, anebo škodlivé?

Pokud jste nikdy po jeho konzumaci nezpozorovali nějaké potíže, můžete ho v klidu vychutnávat s chutí dál. Ovšem profesionální barista by jistě podotkl, že se dobrý nápoj z čerstvě namleté kávy nemá kazit ani šlehačkou a mlékem, natož pak cukrem.

Jaký názor na pití kafe se šlehačkou má česká expertka na výživu Margit Slimáková, se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Kafe se šlehačkou ano, či ne?

Šálek černé kávy s kopečkem nadýchané smetany byl hitem téměř v každé době, a to i nyní, kdy je v nabídce spousta druhů kávy s našlehanou smetanou či mlékem. Spojení kávy se šlehačkou je prostě chuťový koncert.

Často se však můžete doslechnout, že právě tato kombinace, a týká se to i mléka, překyseluje organismus a lidskému zdraví nesvědčí. A je pravdou, že někteří jedinci na její konzumaci mohou reagovat negativně, což bývá způsobeno nějakým celkovým zdravotním problémem.

Jak je to se šlehačkou v kávě

Pokud do kávy přidáte šlehačku či mléko, zpomalí se pouze vstřebávání účinných látek a kofeinu do vašeho krevního oběhu. Díky tomu není tak rychlý nástup stimulačního účinku kávy.

Snižuje šlehačka vstřebatelnost antioxidantů?

Přidáním šlehačky do kávy k lehkému snížení těchto užitečných látek dojde, ale jen nepatrně a jejich využitelnost to ve výsledku téměř neovlivňuje. Konkrétně se jedná o kyselinu chlorogenovou a polyfenoly. Pokud chcete antioxidačních účinků kávy využít naplno, můžete sáhnout i po zelené kávě s vyšším obsahem kyseliny chlorogenové.

Sladit či nesladit kávu?

Není nad kávu, kdy je kopeček lehce posypaný krystalovým cukrem. Ovšem nejde o nic moc zdravého. Zvyšuje se tím totiž hladina cukru v krvi, čímž se zvyšuje i riziko hyperglykemie. Pár zrnek cukru na ozdobu vás však nijak zásadně nepoškodí.

Zkuste si kávu osladit zdravěji

Vyzkoušet můžete také nerafinovaný hnědý třtinový cukr, a ještě lepší variantou je med. Dodá kávě nevšední chuť a zvýšení hladiny cukru vám tolik nehrozí.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.zenysro.cz, www.novinky.cz, www.rehabilitace.info