Kalisii se připisuje celá řada účinků - od léčby alergií, revmatizmu, kardiovaskulárních, očních a infekčních nemocí, až po tonizující a protizánětlivé působení. Předpokládá se její detoxikační účinek při odvykání alkoholu a nikotinu. Díky svým antibiotickým účinkům se osvědčila při zánětech močového měchýře, hojení ran, popálenin a zranění. Působí i při odstraňování žaludečních a dvanáctníkových vředů, u nemocí sleziny a plic. Byla zkoumána i její estrogenní aktivita a protisklerotický účinek, stejně jako aplikace u různých typů nádorů. Zajímavé účinky má i vnější aplikace šťávy z kalisie.

Léčivá kolínka kalísie

Původní vlastí kalisie (zvané domácí ženšen, zlatý nebo též Venušin vlas) je Mexiko, odkud se rozšířila i do pralesních oblastí Latinské Ameriky. V tropech roste ve stínu vysokých dřevin, protože má ráda vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. U nás se celkem běžně pěstuje v květináčích jako přenosná rostlina. Je charakteristická dvěma typy výhonů: masité vertikální zelené listy dorůstají až metrové výšky a připomínají aloe či světlou dracénu; v dospělosti rostliny z hlavního výhonu vyrůstají horizontální liánovité nafialovělé oddenky ukončené rosetou listů.

Z kalisie se používají především tyto horizontální výhony (Herba callisiae). Nejúčinnější jsou, pokud vyroste na oddenku alespoň osm kolínek, která se zbarví do hnědofialova. Poněkud slabší účinky mají listy. Účinnými látkami jsou hlavně flavonoidy kvercetin a kempferol, fytosteroly, kyselina gamalinolenová, vitaminy řady B, vitaminy C a PP, z minerálů především vápník, železo, chrom, bor, měď a selen. Obsahuje také určité množství alkaloidů, glykosidů a polysacharidů.

Využití listů kalísie

  • Listy lze použít do salátu nebo k přímé (ovšem střídmé) konzumaci
  • Kousky masitých listů působí proti bolesti hlavy, při vředech v nose nebo v konečníku. Přikládají resp. vkládají se na a do postižených míst.
  • Na léčbu ran, spálenin a bolestivých míst uložíme listy na tři dny do ledničky, potom je rozdrtíme a zalijeme vařící vodou. Necháme je čtvrt hodiny na mírném plameni a použijeme je druhý den.

Příprava tinktury z kalísie

Biogenní stimulátory z kalisie získáme z bočních výhonů s kolínky nebo z masitých listů. Necháme je pět až sedm dnů v ledničce na nejchladnějším místě a potom z nich vyrobíme tinkturu: použijeme na ni 500 ml padesátiprocentního lihu a asi dvacet kolínek z horizontálních výhonů nebo stejného objemového poměru masitých listů. Výhony nakrájíme najemno, dáme je do sklenice a zalijeme na dva týdny lihem. Vznikne výluh zvláštní šedomodré barvy, který užíváme 1x denně v množství maximálně 20 ml.