Kaštany najdete skoro v každém českém nebo moravském parku. Málokdo ale ví, že tento ztepilý strom pochází z Balkánského poloostrova a v našich krajích se objevil až kolem 16. století. A Češi si kaštan jírovec okamžitě zamilovali. Aby ne! Vždyť byl vysoký 30 metrů a na jaře upoutával pozornost krásnými zelenými listy a voňavými květy. Když pak nastal podzim, padaly z něj malé ostnaté plody, ze kterých pak bylinkáři vyráběli léčivé masti. Kdo by takovému kouzelnému stromu odolal!

Vyrobte si vlastní suchý šampon z kaštanů. Autor videa Leros bylinná harmonie vám poradí, jak na to. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Pro zdraví i krásu

Kaštanu jírovci se také říká kaštan koňský. Je to proto, že kdysi se jeho plody používaly jako lék pro dušné koně. Ale nejenom pro ně. Drť z kaštanů sloužila také jako lék proti křečovým žilám, bércovým vředům, cukrovce, revmatu či otokům. Zároveň se používala jako zkrášlující přípravek pro hebčí a nadýchanější vlasy. Kaštan je bohatý na eskuletin, flavonoidy a třísloviny, které stimulují pokožku hlavy a zabraňují lupům a výpadku vlasů. Větší obsah saponinů (mycí složky) ho předurčuje na ideální surovinu k výrobě dámských šamponů… Vyrobte si také jeden a přesvědčte se sami!

Suchý šampon z kaštanů

Nasbírejte 10 čerstvých kaštanů a odstraňte z nich tuhou slupku. Jádro nastrouhejte najemno. Drť navrstvěte na pekáč vystlaný pečícím papírem a nechte přes noc proschnout například na topení. Pokud chcete sušící proces urychlit, můžete kaštanovou směs vysušit v troubě předehřáté na 40 °C. Kaštanová drť pak bude trochu připomínat strouhaný kokos. Roztlučte ji v hmoždíři na nejjemnější prášek.

Voňavé přísady

V míse smíchejte 1 lžíci kaštanového základu, 2 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu, 1 lžíci rozdrcených sušených pivoňkových květů a nakonec vše zakápněte oblíbeným éterickým olejem, který šamponu propůjčí příjemnou vůni. Nakonec pomocí štětce celou směs zamíchejte a máte hotovo!

Použití šamponu

Šampon nanášejte vždy na suché vlasy. Stačí štětečkem nabrat trochu poprašku a vetřít je do pěšinky, kde bývají vlasy nejmastnější. Pozor, plody kaštanu jírovce jsou jedovaté a jsou vhodné jen pro vnější využití!

Kaštanová tinktura na bolavé klouby

Z kaštanů si můžete vyrobit i přírodní lék na bolavé klouby. Jak na to: Pět rozkrojených kaštanů zalijte 0,25 l Alpy a nechte louhovat 30 dní. Směs zceďte, nalijte do rozprašovače a používejte na bolavé klouby. Tinkturu stačí vmasírovat na postižené místo a hned ucítíte úlevu. Hodit se vám bude také jako první pomoc při namožených svalech a křečových žilách.

Něco navíc:

Jedna lidová pověra tvrdí, že člověk by měl nasbírat tolik kaštanů, kolik má let (a ještě jeden navíc). Plody by se měly dát do sáčku a umístit pod polštář. Energie těchto plodů údajně „vytáhne“ z těla všechnu negativní energii, škodliviny a nemoci. Navíc působí jako prevence proti neduhům jako je kašel, migréna nebo bolesti páteře či kloubů. Pokud vás kaštany udrží zdravé po celou zimu nezapomeňte je první jarní den spálit!

Související články

Zdroje: www.natubea.cz, www.idnes.cz