Mléko je nositelem chuti, vytváří dokonalou pěnu a především dělá kávu atraktivní
Zdroj: Mutita Narkmuang / Shutterstock.com

Může káva v mléce škodit zdraví? Co tvrdí odborníci?

Patří mléko do kávy? Tato otázka rozděluje populaci na dvě skupiny. Avšak kávoví baristé mají jednoznačnou odpověď. Mléko je nositelem chuti, vytváří dokonalou pěnu a především dělá kávu atraktivní. Co ale vůbec hrnek kávy s mlékem obsahuje za látky?

Kalorie a tuky

Šálek černé kávy standardní velikosti vám poskytne dvě kalorie. Přidáním mléka se z tohoto nápoje stává plnohodnotné jídlo, které nutriční terapeuti přirovnávají ke snídani. Pokud tedy redukujete svoji váhu, zkuste přejít na černou kávu nebo alespoň snižte příjem denního počtu kalorií.

Kyselá káva

Ještě nedávno mnoho lékařů pití kávy s mlékem nedoporučovalo. Předpokládalo se totiž, že tato kombinace působí špatně na dvanácterník, slinivku břišní a žlučník. Žádné vědecké studie však tyto komplikace nedokázaly. Pozor by si však měli dát lidé, kteří mají problémy se zažíváním, konkrétně s pálením žáhy. Káva totiž zvyšuje sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a příznaky gastroezofageální refluxe se tak mohou zhoršit.

Problém? Mléko

Někteří lidí možná díky cappuccinu zjistili, že mají problém se samotným mlékem a trpí intolerancí laktózy, alergií na kravskou mléčnou bílkovinu atd. Nevstřebaná laktóza totiž způsobuje plynatost, bolesti břicha, průjem nebo naopak zácpu. S překyseleným žaludkem se pak reakce na teplý nápoj zhoršuje. Žádné studie však nepotvrdily, že příčinou bolesti je právě kombinace kávy s mlékem.

Šálek horké, voňavé kávy je neodmyslitelnou součástí života mnoha z nás Někteří lidí možná díky cappuccinu zjistili, že mají problém se samotným mlékem Zdroj: amenic181 / Shutterstock.com

Mléko snižuje účinek užitečných látek

Je dokázáno, že mléko snižuje obsah užitečné kyseliny chlorogenové zhruba o čtvrtinu. Tento antioxidant má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, snižuje krevní tlak a chrání před řadou nemocí.

Vyhodnocení

Pokud nepociťujete po požití kávy s mlékem žaludeční komplikace, které by mohly naznačovat, že máte intoleranci nebo alergii na mléko či laktózu a nehubnete, kávu s mlékem si můžete v klidu dopřát. Pokud si svůj oblíbený nápoj nechcete odepřít i při redukci hmotnosti, zkuste si koupit mandlové mléko. Má nízký obsah sacharidů, je hypoalergenní a většinou je obohaceno o vápník. Také si do kávy můžete přidat trochu skořice. Studie ukazují, že pomáhá bojovat proti inzulínové rezistenci a zpomaluje stárnutí.

Zdroj: www.coffeescience.orgwww.prozeny.cz

Akční letáky