Zdroje: medicalnewstoday.com, betterafter50.com

Káva a křížovky, ale i další potraviny

Co můžete dělat? Nebojte se není to jen o kávě a křížovkách. Nutno však dodat, že denní konzumace kávy má prokazatelně bohulibé účinky jak na lepší paměť stimulací mozku. Odborníci se domnívají, že konzumace kávy oddaluje propuknutí nemoci a zároveň má také pozitivní vliv na kognitivní funkce.

Není to jen káva, která má pozitivní účinky na lidský mozek. Podívejte se na toto krátké video z kanálu Live Healthy Over 50 čili „žijte zdravě po padesátce", kde vám představí dokonce 9 potravin podporujících zdraví mozku:

Zdroj: Youtube

Křížovky zase přirozeně a hravě zaměstnávají hlavu, nutí nejen k přemýšlení, ale také vzpomínání. Nebaví-li vás křížovky, sáhněte po deskových hrách nebo jakýchkoli jejich obdobách, a to klidně třeba i na počítači nebo v mobilu.

Co pomáhá mozku?

V souvislosti s demencí, ale také například Alzheimerovou chorobou, která s onemocněním přímo souvisí, se mluví často o kognitivních funkcích. Ty představují vnímání reality, rozhodování na základě zkušeností a provádění činností i vnímání sebe sama v různých situacích.

Křížovky a logické hry

Jde víceméně o to, kdo jsme a jak se chováme či jak se dokážeme zorientovat v docela běžných každodenních situacích. Právě kognitivním funkcím prospívají nejen křížovky, ale také logické hry, psaní, čtení i učení se novým věcem, ovšem také pokračování v oblíbených koničcích.

Tanec jako účinný lék

Riziko demence snižuje také správná životospráva čili nejen zdravá strava, ale také dostatek spánku i fyzická aktivita. Důležité jsou i sociální vazby, a to nejen v rodině, ale také s dalším širším okolím. Není divu, že před nějakým časem se mluvilo také o tanci jako o ideální aktivitě pro starší ročníky a seniory. Tanec spojuje hned několik těchto aktivit a rozhodně je to příjemný způsob, jak trénovat hlavu, nohy i upevňovat zmíněné sociální vztahy.

Tanec se dokonce osvědčil i u těch, jimž onemocnění již propuklo. To jsou závěry recenze zveřejněné v Current Alzheimer research v roce 2017. Blanka Klímová, Martin Vališ a Kamil Kuča ve své práci „Tanec jako intervenční nástroj pro osoby s demencí: Minirecenze Tanec a demence“ jen potvrzují, že tanec může být nejen zábava, ale také skvělý trénink. Tanec je tedy nejen prevencí, ale i nástrojem ke zpomalování progrese nemoci.

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články