Plus a mínus pití kávy podle výživového poradce
O kávě se tvrdí ledacos. Je to nicméně nápoj silný a jeho účinky pociťujeme sami na sobě. Je ale dobré pít kávu na lačno hned po ránu? To napadlo mnohé a odborníci se i touto otázkou zabývali. Díky nim teď víme toto.
Pokud stále tápete, zda je káva opravdu zdraví prospěšná nebo je tomu naopak, nechte významného českého výživového poradce Petra Havlíčka, aby vám přiblížil všechna plus i mínus konzumace kávy. Tento a další zajímavé příspěvky týkající se jídelníčku najdete na YouTube kanálu Rozum v troubě.
Pití kávy už není považované za malý nešvar
Káva je pro mnohé rituálem, který si nemohou odpustit, ale rozhodně to neznamená, že ji všichni pijeme stejně. Už jen těch druhů kávy a způsobů přípravy! Rozhodně je to ale nápoj, který se těší velké popularitě. Dnes už se na kávu nedíváme přes prsty jako na malý hřích, který si nedokážeme odpustit. Vědecká zjištění propůjčila kávě kabát nevinnosti, a tak si s radostí dáme kávu alespoň jednou, nejčastěji však čtyřikrát denně. Právě čtyři šálky kávy jsou označované za maximální množství, které lze považovat za prospěšné.
Pokud se budete zajímat o různé zdraví prospěšné nápoje a potraviny, velmi často se také dočtete, že je máte konzumovat ideálně na lačno a každý den. Je to dobrý nápad i v případě kávy? Krátká odpověď zní, že je to individuální, ale bezpečné. Mezi hlavní problémy, které lidem v souvislostí s pitím kávy nalačno vrtají hlavou, patří obavy o zažívání a pocit nervozity čilil vliv na hormony.
Jak na tělo působí pití kávy na lačno
Co se týče zažívání, káva jistě vliv na trávící soustavu má a je to nápoj kyselý. Jestli vám způsobí překyselení žaludku nebo nepříjemné pocity v oblasti břicha, je věc individuální. Nezáleží jen na citlivosti vašeho zažívání, ale také na druhu kávy. Silnější robusta je typicky kyselejší, zatímco arabika je jemnější a kyselost není tak výrazná.
Co se týče zdravotních problémů, které by mohla konzumace kávy způsobit, žádných závažných onemocnění se obávat nemusíte. Podle lakonicky pojmenované studie „Vliv kávy na zdraví“, která přišla na světlo světa v roce 2017 v odborném časopise Planta Medica, nebyla nalezená žádná spojitost kávy s onemocněním zažívacího ústrojí. Pouhá citlivost na kyselost může být nepříjemná, ale není nijak nebezpečná.
Podobné je to i s hormony. Největší obavu má veřejnost i odborníci o změnu hladiny kortizolu, což je stresový hormon. Ukázalo se, že káva, respektive kofein sice stimuluje produkci tohoto hormonu a hladinu zvyšuje, ale jen krátkodobě. Navíc se ukázalo, že není žádný rozdíl v produkci kortizolu po konzumaci na lačno, s jídlem či po něm. V každém případě káva obsahující kofein hladinu mírně naruší. Studie „Stimulace sekrece kortizolu kofeinem v průběhu bdělých hodin v závislosti na množství přijatého kofeinu“ pocházející z roku 2005, provedená ve výzkumných centrech univerzit v Oklahomě a Minnesotě, však nenalezla žádné zdravotní komplikace či vliv, který by se dal označit za negativní.
Také víme jistě, že pitá na lačno působí káva mnohem rychleji. Pokud vám to tedy vyhovuje a nepůsobí vám káva žádné nepříjemné pocity, nemusíte své návyky měnit a klidně si ji dopřejte.
Zdroje: mindbodygreen.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov