Sůl v kávě je (staro)nový trend, který oprášil americký televizní šéfkuchař Alton Brown. Proč na něm tak lpí? Podle Browna je sůl geniálním řešením, jak z některých silnějších druhů káv vytlačit pověstnou (a ne vždycky příjemnou) hořkost. Jeho soukromým tipem je přidávat na špičku lžičky soli do uvařené kávy. Výsledný nápoj je pak mnohem chutnější, protože právě sůl podporuje sladší chuť kávy.

Na videu se dozvíte co všecho dokáže sůl v kávě:

Zdroj: Youtube

Překyselení přináší záněty

Aby toho nebylo málo, tak výživoví poradci sůl v kávě podporují. Dokonce i americký výživový expert a autor knih, Dr. Daryl Gioffre. Podle něj má frekvence a množství vypité kávy velký vliv na zdraví. Jde sice o přírodní životabudič, který tělu dodá spoustu živin a látek, bohužel má ale jednu vadu na kráse – přemíru kyseliny. A právě tahle složka může mít nepříjemný vliv na trávení, pálení žáhy nebo reflux. „Při přikyselení dochází v těle k mnoha zánětům. Navenek se tahle nepohoda může projevovat únavou, zažívacími problémy, nespavostí nebo podlomenou imunitou,“ říká expert.

Koření kávě pomáhá...

Pokud pijete více šálků denně, neměli byste zapomenout si je osolit. Proč? Špetka soli totiž dokáže v kávě neutralizovat veškerou kyselost. Podle Gioffreho to ale není jediný její přínos. Pro ženy ve středním a starším věku je sůl přírodním lékem na zdravé kosti. „S přibývajícím věkem kosti chřadnou a ztenčují se. Proto je důležité dát organismu dostatečný příjem soli, aby se oddálilo riziko osteoporózy nebo osteopenie,“ říká odborník.

Není sůl jako sůl

Podle výživového poradce Gioffreho je zlodějem pevnosti kostí právě kyselina. „Aby se tělo popasovalo s překyselením, odčerpává ze svalů a kostí vápník a hořčík. Když se nic proti tomu neudělá, kosti začnou chřadnout. Vy ale můžete použít sůl, která utlumí kyselost kávy a zároveň tělu dodá chybějící minerály. Jenže se solí to není až tak jednoduché.

Podle Gioffreho existují soli, které organismu pomáhají a pak ty, které škodí. „Pokud chcete použít zdravou sůl, vždycky sáhněte po té přírodní, jako je himalájská, keltská, mořská nebo vysoce minerální alkalickou sůl, kterou většina lidí zná jako jedlou sodu,“ doporučuje Gioffre. Naopak vyvarovat byste se měli takzvané kuchyňské soli, která je známá jako chlorid sodný. Jde o průmyslově zpracovaný produkt, který je vybělený, bez minerálů a plný toxinů. Taková sůl jen zvyšuje krevní tlak a negativně působí na krevní systém.

Pořiďte si slánku

Na stole mějte vždycky slánku na ochucení nejen pokrmů, ale i kávy. Vždycky si ale vybírejte zdravou sůl. Nejlepší volbou je himalájská sůl, která obsahuje velké množství vápníku, hořčíku, draslíku, železa, ale i zinku a mědi. A to je přesně ta „parta minerálů“, kterou vaše tělo potřebuje! Himalájskou sůl poznáte podle růžové bary. V obchodech jí seženete i jemně namletou v sáčcích po 500 g a 1000 g.

Související články

Zdroje: www.womansworld.com, www.bio-detox.cz