Víte, kolik se vypije během jednoho roku na celém světě kávy? Je to něco kolem 450 miliard šálků. Kromě toho, že se jedná o vynikající nápoj, který vás povzbudí a dodá energii hned po ránu, káva má i další zajímavé přednosti. Pokud to s její konzumací nepřeháníte a pijete maximálně tak 2 až 3 šálky denně, posílíte i své zdraví. Káva totiž podle vědců obsahuje zajímavé látky, které náš organismus chrání před možnými nesnázemi a některým onemocněním. A jak káva ovlivňuje zrovna játra?

Škodí káva zdraví, nebo je naopak superpotravinou? Podívejte se následující video:

Zdroj: Youtube

Káva je plná antioxidantů

Na základě mnoha bádání došla věda k závěrům, že káva díky svému vysokému obsahu antioxidantů dokáže ochránit játra před jejich poškozením. Brání totiž tvorbě volných radikálů, které jsou pro náš organismus nebezpečné.

Káva tak nejen snižuje rizika chronických onemocnění jater, jako jsou například cirhóza a rakovina, ale v jisté míře může napomoci i zlepšení u jedinců, kteří mají játra nějakým způsobem již zasažena. Vždy však svou situaci nejprve proberte se svým ošetřujícím lékařem.

Játra jako dokonalá čistička

Játra jsou v našem těle velice důležitý orgán a plní něco kolem 500 funkcí. Neutralizují, likvidují a vylučují toxiny, zpracovávají živiny z trávicího traktu, vyrábějí žluč a také regulují hladiny mnoha hormonů, tuků, aminokyselin a glukózy. Proto je jistě nezbytné o svoje játra pačevot a dopřávat jim vždy jen to nejlepší.

Likvidace nefunkčních enzymů

Konzumace kvalitní kávy snižuje hladinu nefunkčních jaterních enzymů, které játra zatěžují a zpomalují jejich činnost. Bohužel se to negativně odráží na dalších procesech v našem organismu. Právě díky antioxidantům s nimi káva umí pomoci.

Prevence rakoviny

Konzumace kávy je navíc skvělou a účinnou prevencí proti rakovině jater. Lékaři ve výzkumu provedeného na Univerzitě v Southamptonu došli k závěru, že už jediný šálek kávy denně dokáže snížit riziko vzniku rakoviny o téměř 20 %, dva šálky pak i o 35 %.

Jaký druh kávy?

Vždy byste měli pít kávu čerstvou a nejlépe v biokvalitě. Podle vědců obsahuje mletá káva nejvyšší hladinu kahweolu a cafestolu – dvou složek, o nichž se předpokládá, že chrání před onemocněním jater. Levné instantní kávě se raději vyhněte.

I bezkofeinová káva funguje

Dokonce si můžete dávat i kávu bez kofeinu, a tudíž mohou tuto ochranu jater využít i kardiaci a jedinci s vysokým tlakem. Nejlepším řešením je šálek černé kávy, a to bez mléka i bez cukru. Na případné dochucení lze využít trochu medu.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.webmd.com, www.zdravezdravi.cz, www.ceskozdrave.cz, www.ct24.ceskatelevize.cz