Káva není jen pochutinou, která mnohým z nás zpříjemňuje každé ráno. Jedná se o nápoj, který obsahuje kofein, tedy stimulant, jenž zlepšuje nejen náladu, ale i celkovou pozornost a veškeré kognitivní funkce. Bohatě jsou zastoupeny i antioxidanty, které pomáhají chránit mozek před jeho předčasným poškozením.

Může káva zabránit Alzheimerově chorobě? Podívejte se na toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Alzheimerova choroba

Toto chronické onemocnění nervové soustavy poprvé popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907 a v té době se vyskytovala jen ojediněle. Průměrná doba dožití s touto nemocí však byla oproti současnosti mnohem kratší, protože nebyla lékařská péče na takové úrovni jako dnes.

Jedná se o progresivní neurodegenerativní onemocnění, při němž dochází k úbytku nervových buněk v mozku a jeho postupné atrofii, tedy zmenšování.

Nejprve se nemoc projevuje výpadky paměti, později se zhoršují smyslové a poznávací funkce, dochází k postupným změnám nálad a osobnosti, ke ztrácení se a problémům s běžnými denními činnostmi. V pozdnějších stádiích můžou nastat i fáze halucinací a paranoi.

Kávou proti úpadku mozku

Pravidelné pití kávy, tedy samozřejmě ve správných dávkách, vás před mnohými nemocemi mozku může částečně uchránit. Záleží však na vašem celkovém přístupu k životu se zdravou životosprávou.

V kávě je totiž přítomna látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru, který brání rozvoji Alzheimerovy nemoci a značně rozvíjí a podporuje paměť. U pravidelných konzumentů kávy se tato vážná degenerativní choroba vyskytuje méně často než u lidí, kteří kávu nepijí. Jistý vliv má i obsažený kofein, který snižuje produkci bílkoviny zvané beta-amyloid.

Jaké jsou bonusy kávy pro mozek?

Pokud to s kávou nepřeháníte a pijete ji ve správných dávkách, budou podle vědců vaše kognitivní funkce v lepší kondici a půjde vám lépe učení, rozhodování a budete mít lepší paměť. Podstatně snížíte rizika nemocí jako Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a rakoviny mozku.

Nikdy to však s množstvím nepřehánějte, vyhnete se tak nežádoucím účinkům jako je neklid, úzkost a nespavost. Jaká je správná denní porce kávy? Denně si můžete dopřát maximálně 400 mg kofeinu, tedy asi tak 4 šálky.

Jak si kávu správně připravit

Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní kávu, její chuť závisí nejen na pražení a na typu a původu použitého zrna, ale i na tom, jakým způsobem nápoj připravujete. Vždy byste ji měli dělat z čerstvě namletých kvalitních zrn, proto klidně investujte do malého mlýnku. Dosáhnete tak nejen dokonalé chuti, ale i příjemné vůně.

Na 350 ml využijete 20 g namleté kávy a 330 g vody o teplotě 93 až 94 stupňů. Nejdříve se do kávy nalije tolik ohřáté vody, aby se do daného množství kávy vsákla. Zhruba po půl minutě byste měli pomalu krouživým pohybem dolévat zbytek vody.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články

Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.webmd.com, www.zpravy.aktualne.cz, www.vybornakava.cz