Kdo je klíšťovou encefalitidou ohrožen nejvíce? Jak ji rozpoznat?
18. 6. 2018

Kdo je klíšťovou encefalitidou ohrožen nejvíce? Jak ji rozpoznat?

Proti lymeské borelióze vakcína neexistuje, prevencí rovněž velmi nebezpečné encefalitidy je očkování. U nás je však proočkovanost malá a navíc chybí právě u těch, kteří by ji potřebovali nejvíce.

Trávíte volný čas v přírodě sportem, turistikou, prací na zahrádce nebo houbařením? Chodíte na procházky do parku? Odpověděli jste alespoň na jednu z úvodních otázek kladně? Pak vás může potkat nepříjemné onemocnění, někdy doprovázené vážnými zdravotními následky: klíšťová encefalitida neboli klíšťovka.

Bodec klíštěte na zvětšeném zháběru

Kde všude se můžeme nakazit?

Česká republika se bohužel dlouhodobě udržuje na předních příčkách výskytu této nebezpečné nemoci, navíc se situace během posledních třiceti let markantně zhoršila. Už dávno neplatí, že pozor si musíme dávat zvláště v Jižních Čechách a na Moravě. Ohnisek zamořených klíšťaty přenášejícími klíšťovou encefalitidu neustále přibývá, takže za rizikové už lze považovat takřka všechny kraje, ty s vyšší nadmořskou výškou nevyjímaje. Ohniska však bohužel nejsou zmapovaná – jsou totiž veliká zhruba jako fotbalové hřiště, a tak se na ně přijde až po nahlášení infekce. Na větším rozšíření infikovaných klíšťat se podílí změna klimatu, nákazu ale přenášejí i zvířata a ptáci - nakazit se tak můžeme po konzumaci nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků, nebo při neopatrném odstraňování klíštěte u svého zvířecího mazlíčka.

Nejohroženější jsou senioři

Nejvyšší počet nakažených v Evropě dávají odborníci do přímé souvislosti s nízkou proočkovaností. Zatímco v sousedním Rakousku je takřka devadesátiprocentní, u nás je zhruba 23procentní. Ve větší míře jsou přitom u nás očkovány děti, dospělí a senioři už méně. Vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem klesá výkonnost imunitního systému a stoupá riziko závažných trvalých následků, mělo by tomu být právě naopak: očkovat by se prioritně měli prarodiče, poté rodiče a děti. Vyššímu riziku jsou vystaveni lidé starší padesáti let a ti, kdo se často pohybují ve volné přírodě – houbaři, vodáci, chalupáři či rybáři.

virus klíšťoové encefalitidy

Zatímco u dětí infikované klíště obvykle vyvolá spíš meningitidu (zánět mozkových blan), u dospělých je mnohem častější nebezpečná encefalitida (zánět mozku). Onemocnění mívá dvě fáze. Po uplynutí inkubační doby (1 až 3 týdny) mívá během té první nakažený obvykle příznaky podobné chřipce či viróze: zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, kloubů a cítí se celkově unavený. Tyto první projevy po několika dnech často samy odezní a zpravidla následuje období (1 až 2 týdny) bez příznaků. V tomto mezidobí se virus množí a ve druhé fázi může proniknout z krve do centrální nervové soustavy a napadnout ji. Nemocného pak bolí hlava, trpí svalovým třesem, závratěmi či poruchami spánku. I po vyléčení nemoci může mít trvalé následky v podobě bolestí hlavy, ztráty zraku, sluchu či řeči, sníženého soustředění a výkonnosti, třesu nebo obrny končetin. Na klíšťovou encefalitidu přitom neexistuje specifický lék, léčí se pouze příznaky.

I z tohoto důvodu je důležité včasné rozpoznání diagnózy, velká část nemocných si ovšem neuvědomí, že měla přisáté klíště. Častěji totiž nemoc přenášejí takřka neviditelné nymfy a larvy, které se rychle nasají a odpadnou, aniž by je napadený zaznamenal. Nebezpečné na klíšťové encefalitidě je i to, že virus se může dostat do krve už po dvou hodinách od přisátí (u další obávané nemoci přenášené klíšťaty – lymeské boreliózy – to bývá až po 24 hodinách).

Autor Soňa Havlová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

vyšetření krve po několika klíšťatech ?

(0onjEK4uM7N_6~d7~hIjeN4sI), 21. 6. 2018, 21:30

Dobrý den, měli jsme o dovolené víc než 10 klíšťat, miniaturních a bez reakcí, ale asi za 14 dní jsem dostala horečku. Mám si pro jistotu nechat u lékaře nechat udělat krevní zkoušku na protilátky? Děkuji za odpověď. Šp.

Borelióza

(VWPsQNu-WgrlRYTuVVSsQNu), 18. 6. 2018, 23:31

Paní Havlová, ještě jsem nikde neslyšela, že boreliózu můžeme dostat až po přisátí klíštěte po dobu 24 hodin. Naopak - že přenáší tuto nemoc i např. komáři. Ti asi nebudou přisáti 24 hodin. Bohužel, mám za sebou obě tyto nemoci a boreliózu po "kousnutí" hmyzem. Nevím, co to bylo, jen jsem přesně cítila to kousnutí či štípnutí - jakoby ovádem, či mravencem. Bylo poměrně bolestivé, proto jsem si jej pamatovala, ale neviděla jsem původce. Zhruba po 14 dnech se mi na dotyčném místě začala objevovat skvrna. Boreliózu jsem měla potvrzenu hned v prvním odběru krve.

RE: Borelióza

(Mirek), 19. 6. 2018, 07:28

Ale to, že ji může přenýst i komár (spíš výjimečně), neznamená, že se z klíštěte virus nemůže do krve dostat až po nějaké době - sají jinak, fungují jinak, klíště si dává na čas. Rozhodně ale máte velkou smůlu, tak hlavně, že to dobře dopadlo... někdy se borelie nepotvrdí v odběru, i když je (kolísá to), doktoři to podceňují a lidé měli strašné problémy mnoho let...

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS