Vitamin D těžko najdete v běžné, středoevropské stravě. Nejvíce se nachází v tučných mořských rybách jako je sleď, makrela, losos. Najdete ho ale i v oleji z tresčích jater a částečně i ve vaječných žloutcích.

Abyste dodali tělu pořádnou porci „déčka“, je lepší spoléhat na doplňky stravy, kde je jeho koncentrace vyšší. Ale ani v tomhle případě nemáte jistotu, že tělo dávku dobře vstřebá. Co tedy dělat, aby se to povedlo?

Autor videa, Lékárník online, vám prozradí více faktů o vitaminu D. Více na YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Dva v jednom

„Vitamin D je rozpustný v tucích, to znamená, že se nerozpouští ve vodě. Proto se do krevního oběhu nejlépe dostává v kombinaci s potravinami s vysokým obsahem tuku,“ říká lékař. A totéž dokládá i studie, která zkoumala 50 lidí užívajících doplňky s vitaminem D.

A k čemu došla? Lidé, kteří doplněk stravy konzumovali společně s tučnějším jídlem měli o 32 % lepší vstřebatelnost déčka než ti, co ho jedli samotný. Proto chcete-li, aby tělo mělo z vaší porce „déčka“ největší užitek, konzumujte ho společně s avokádem, ořechy, semínky, plnotučnými mléčnými výrobky nebo vejcem.

Správné načasování

Spousta lidí užívá léky a doplňky stravy ráno. Není se čemu divit… Člověk si to lépe zapamatuje a zbytečně nevynechá svou předepsanou dávku. „Doporučuji spojit užívání doplňků stravy se snídaní,“ radí lékař a dodává, že naopak nejhorší dobou na braní „déčka“ je večer.

Některé studie se totiž domnívají, že vitamin D může narušovat produkci „spánkového hormonu“ melatoninu. Proto by se mohlo stát, že byste pak v noci nezamhouřili oči.

Každý den a pravidelně

Podle odborníků je účinnost vitaminu D podmíněna nejenom dobou, kdy ho berete, ale také pravidelností. Proto byste ho měli brát každý den a ve stejnou dobu.

Spojení užívání léku s jídlem se vyplatí. Proto je na vás, jestli si dáte „déčko“ společně se snídaní nebo dopolední svačinou. Důležité je, abyste „vitaminovou bombu“ načasovali tak, aby nemohla ovlivnit váš spánek.

Související články

Zdroje: www.nzip.cz, www.lekarna.cz