Dostatek vitamínů hraje pro náš organismus podstatnou roli, a právě teď v zimě to platí dvojnásob. Jsou jedny ze základních katalyzátorů biochemických reakcí a tím se významně podílejí na fungování metabolismu. Pokud v těle vitamíny dlouhodobě scházejí, dochází k narušení enzymatické rovnováhy. Proto je nutné vitamíny doplňovat, a to v podobě správně zvolených potravin nebo formou tabletky. Dejte si však pozor na to, kdy a jaké vitamíny konzumujete.

Chcete vědět, které 3 vitamíny jsou pro vaše tělo v zimě nezbytné? Podívejte se na toto YouTube video na kanále Doctors' Circle World's Largest Health Platform:

Zdroj: Youtube

Večer nebo ráno?

Náš organismus přijímá vitamíny během celého dne z jídla, které konzumujeme. Zpravidla jich však není takové množství, které ke správnému fungování potřebuje. Pokud je tedy chcete do těla doplňovat, je nutné je užívat správně, abyste z nich vytěžili maximum. Které vitamíny tedy užívat večer?

Vitamín D

Přestože můžete tento vitamín užívat kdykoliv během dne, pokud ho potřebujete využít pro zdraví kostí, berte ho vždy večer a to současně s vápníkem a magnesiem.

Vitamín E

Mezi „večerní“ vitamíny můžete zařadit také vitamín E. Jestliže patříte mezi jedince, kteří mají potíže s usínáním a spánkem, dejte si „éčko“ po večeři. Kromě jiného se jedná o výborný antioxidant.

Hořčík a vápník

Jako doplněk stravy na noc můžete užívat také hořčík a vápník. Tyto dva minerály totiž pomáhají při svalové kontrakci a relaxaci a jejich nedostatek přispívá k poruchám spánku. A které vitamíny je lepší užívat ráno a během dne?

Vitamín A

Tento vitamín se podílí na dobrém stavu naší pokožky a také na kvalitě našeho zraku. Vitamín A je rozpustný v tucích, proto je potřeba jej užívat po jídlech, které obsahuje kvalitní tuky. Nejlépe po konzumaci plnotučných mléčných výrobků, avokádu či hrsti ořechů.

Vitamín B

Vitamín B se v našem těle podílí na kvalitě zdravé pokožky, nehtů i vlasů a dobré funkci imunitního systému. Často jej potřebují doplňovat vegani. Výhodné je užívat skupinu více vitamínů B najednou, protože jejich účinky se vzájemně podporují a zesilují. Lze je užívat s jídlem i bez jídla, jedinou výjimkou je však B12, který se lépe vstřebává s jídlem. Přestože lze tento vitamín doplňovat i večer, u některých jedinců může zhoršovat spánek. Obvykle se doporučuje brát „béčko“ ráno, nejlépe hned po probuzení a společně se snídaní.   

Vitamín C

„Céčko“ je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle. Dokonale posiluje obranyschopnost organismu a účinně snižuje míru únavy a vyčerpání. U vitamínu C moc nezáleží na době, kdy ho užíváte. Pokud však máte citlivý žaludek, nejezte ho nikdy nalačno. Jestliže chcete plně využít jeho antioxidační účinek, vezměte si ho během snídaně.

Související články

Zdroje: www.tn.nova.cz, www.medium.seznam.cz, www.womanonly.cz