Poznáte, že máte žízeň?
Pitný režim je velké téma, které bychom měli mít už dávno pod kůží. Jste si ale jistí, že za vaší bolestí hlavy nebo hladem není ve skutečnosti žízeň? O tom, že svůj vlastní organismus neumíme poslouchat, často mluví i přední výživoví poradci. Ti si už dávno všimli, že hlad i žízeň často vůbec nevnímáme, a tak své tělo neslyšíme křičet o pomoc.
Jak poznáte, že máte nedostatek tekutin? Podívejte se na videopříspěvek „Pět znaků, že nepijete dostatečně“ z YouTube kanálu WXYZ-TV Detroit | Channel 7.
Dehydratace může potkat každého
Dehydratace čili nedostatečný pitný režim se projevuje mnoha symptomy, které byste snad rozpoznali. I když se často mluví o vodě, nutno dodat, že veškeré tekutiny se počítají!
Nicméně voda je z mnoha důvodů nejlepší. Je nezbytná pro život a platí to i pro nás samotné. Pokud je minerálně balancovaná, organismu přináší i další pozitivní „vedlejší“ účinky, je nekalorická a můžeme ji ochutit libovolným způsobem. Jak vám bude tělo signalizovat její nedostatek?
Nedostatečný příjem tekutin se projeví téměř okamžitě velmi tmavou barvou moči. Je to první signál, že je něco jinak, ale kromě pocitu žízně tělo nic netrápí až do okamžiku, kdy vás začne bolet hlava.
Následuje pocit sucha v ústech, ale také suchá kůže. Pokud vezmete kůži mezi prsty, připomíná papír a viditelně je méně pružná, než je obvyklé. K žízni se připojí také hlad, protože samozřejmě nějaké tekutiny lze získat i z jídla. A proto tělo zapojí všechny páky k tomu, jak tekutiny získat.
Nedostatek tekutin se pak projevuje také špatně zvladatelnou bolestí hlavy i nesoustředěností či zhoršenou krátkodobou pamětí a také často únavou. V horkých letních měsících je dehydratace navíc spojovaná s úžehem a úpalem. Co se ale děje, pokud je tělo dehydratované dlouhodobě?
Chronická dehydratace ničí zdraví
Pijete-li ale málo dlouhodobě či opakovaně, pak se u vás mohou začít objevovat také další a podstatně závažnější problémy přímo způsobené dehydratací. Díky nedostatečnému množství tekutin může docházet například k zácpě. I to je velký problém, protože dlouhodobě opakující se problémy s vyprazdňováním zvyšují riziko vzniku hemoroidů. Zároveň dochází i ke zpomalování metabolismu.
Narušuje se rovnováha minerálů v těle a s tím souvisí například tvorba ledvinových kamenů. Nemusí jít také přímo o ledvinové kameny, ale obecně o zhoršenou funkci ledvin. Tu je možné zjistit nejen z moči, ale i krve. Souvisí totiž s hladinou elektrolytů, konkrétně sodíkem a draslíkem. Snížená funkčnost ledvin se projevuje například také otoky nohou.
Zdroje: healthline.com, eatthis.com