Nečekané použití kečupu
Zdroj: Shutterstock.com / Looker_Studio

Nečekané použití kečupu: Nejlevnější pleťová maska, dokonalý čistič a další

Neexistuje snad domácnost, ve které by se nenacházel kečup. Milují ho děti i dospělí, a i když se to mnoha renomovaným kuchařům nelíbí, dochucují si s ním jídlo téměř všichni. Nemusíte ho však používat jen v kuchyni, kečup umí i jiné věci. A jaké? To vás dozajista překvapí!

Většina z nás zná kečup jako oblíbenou omáčku, kterou dochucujeme jídlo, ale nemusí to být jen takhle. Kečup můžete použít i jako čistící prostředek.

Možná se vám to zdá uhozené, ale vážně to funguje. Buďte ale obezřetní a nejprve vyzkoušejte kečup v malém množství a na skrytém místě, abyste si případně čištěnou věc nezničili. Občas může totiž dojít k nepředvídatelné reakci.

Kečup je účinný díky kyselině octové

Jde vlastně o to, že téměř všechny recepty na výrobu kečupu obsahují ocet. A právě kyselina octová je to, co umí vyčistit všemožné skvrny a druhy nečistot. Bohužel však čisté kyseliny octové stékají z věcí, kečup má takovou konzistenci, že ho můžete nalít na skvrnu a nechat působit. Další skvělou zprávou je, že nezáleží na značce, ceně ani kvalitě.

Konzumace kečupů je tedy skvělým řešením pro období, kdy nemůžeme konzumovat čerstvou zeleninu. Kečup je účinný díky kyselině octové Zdroj: profimedia.cz

Kečupem vyleštíte třeba takové stříbrné šperky. Kápněte trochu kečupu na suchý hadřík a setřete ze stříbra našedlý povlak. Pak šperk přeleštěte utěrkou z mikrovlákna. Pokud je nutné velké čištění, nechte kečup čtvrt hodiny působit.

Vyčistí připálený hrnec i zahradní nábytek

Připálili jste při vaření hrnec? Pak se vám kečup bude také hodit. Místo pracného drhnutí nalijte na připálené místo kečup a nechte několik hodin působit, uvidíte, jak vám pak půjde skvrna dolů.

Nádobí můžete kečupem také leštit. Stačí deset minut a měděný povrch bude jako nový. Nejprve ho setřete měkkým hadříkem a poté vyleštěte. Můžete to aplikovat i u klik, svícnů a podobně.

Pečlivě umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájejte. Zralé rajče nakrájejte na plátky a rozložte na obličej, krk a dekolt Zdroj: profimedia.cz

I venkovní nábytek, který napadla rez, můžete vyleštit kečupem. Naneste na něj silnou vrstvu a po půl hodině setřete. No a pak opláchněte a otřete vlhkým hadříkem. Musí však jít o malé skvrny, s velkou plochou kečup nepomůže.

Rajčata jsou bohatá na lykopen, což je silný antioxidant. Použití je velmi snadné, zralé rajče nakrájejte na plátky a rozložte na obličej, krk a dekolt, nechte působit po dobu půl hodiny a poté opláchněte vlažnou vodou.

Zdroje: www.hobby.instory.cz, www.prozeny.cz, www.sazenicka.cz

Akční letáky