Kedlubna je plodinou, která se poměrně často vyskytuje na českých zahrádkách, což je dobře. Nejenže se jedná o oblíbenou a chutnou zeleninu, a to především dětí, ale kedlubny obsahují mnoho cenných látek a benefitů, jen se o tom moc neví. V čem se tedy skrývá jejich tajemství a co mohou našemu organismu nabídnout?

Jak pěstovat kedlubny a jaké účinky mají na naše zdraví, se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Kedlubna je pochoutkou

Pro mnoho lidí jsou kedlubny obyčejnou zeleninou, ovšem možná budete překvapeni, co všechno obsahují a díky tomu mají pozitivní dopad na naše zdraví. Vybírat můžete z varianty zelené či fialové a nikdy nesáhnete vedle.

Oba druhy se hodí k přípravě studené i teplé kuchyně. Plody kedluben mají lehce nasládlou chuť se smetanovým aroma. Používat můžete i listy, které se hodí do čerstvých salátů, do polévek či k dušení. Dokonce obsahují mnohem větší množství vitamínů i minerálních látek než samotný kořen. Jaké jsou tedy zdravotní benefity této zeleniny?

Silný antioxidant

Kedlubna je podle vědeckých studií skvělý zdroj antioxidantů, obzvlášť ta fialová. Je totiž plná přírodního barviva s názvem antokyan. V podstatě se jedná o druh pigmentů, které jsou perfektní prevencí proti poklesu mentálních funkcí, snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a některých druhů rakoviny.

Vitamíny a minerály

Tato zelenina je také bohatým zdrojem vitaminů a minerálů. Obsahuje vitamín C, kterým je doslova napěchovaná a vitamíny B1, B9 a B6. V listech jsou obsaženy karotenoidy, které se v lidském těle mohou přeměnit na vitamin A. Dalšími užitečnými látkami je hořčík, draslík, fosfor, mangan a měď.

Vláknina a téměř bez kalorií

Kedlubna je také významná pro svůj vysoký obsah vlákniny, takže vás na poměrně dlouhou dobu zasytí a udělá dobře vašim střevům a celému trávicímu ústrojí. A navíc se jedná o nízkokalorickou zeleninu, ve 100 g je pouhých 23 kcal.

Hořčičné oleje

Stejně tak jsou v kedlubnách zastoupeny hořčičné oleje, které mají řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Dodávají kedlubnám svou typickou chuť a vůni. Tento druh látek spadá do skupiny glukosinolátů.

Kedlubny ochrání srdce a cévy

Pokud chcete podpořit zdraví svého kardiovaskulárního systému, dopřejte si každý den jednu kedlubnu. Doplníte tak přírodní cestou do těla 25 % denní dávky draslíku. Právě tento minerál značně ovlivňuje zdraví cév, srdce a udržení správného krevního tlaku. Kedlubny dokonce obsahují rostlinné fytochemikálie, které rozšiřují cévy a předcházejí tak možným zánětům.

Zelenina, která pomáhá čelit rakovině

Kedlubna je podle odborníků také výbornou prevencí a pomocníkem v boji s rakovinou. Obsahuje rostlinné indoly, které snižují účinek ženského pohlavního hormonu estrogenu, a proto podstatně snižují rizika vzniku rakoviny prsu. Přítomny jsou v kedlubnách i tzv. izotiokyanáty, které působí proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.bylinkyprovsechny.cz, www.vitalia.cz, www.verywellfit.com