Fermentovaný zázrak pochází z Kavkazu. Podle legendy měl dostat blahodárná kefírová zrna Mohamed přímo od Alláha. Ten jej naučil, jak malý poklad používat a nakázal mu zrna přísně střežit před cizinci. Zrna se, nehledě na legendu, naštěstí rozšířila po celém světě a fermentovaný nápoj nám nezůstal utajen. A to je dobře! Kefír si zaslouží mnohem více pozornosti, než ve skutečnosti má!

Poklad ve sklenici

Podléháme módním trendům o drahých superpotravinách, aniž bychom si uvědomili, že ty největší poklady máme obvykle přímo pod nosem a za pár korun. S kefírem to není jinak. Občas si jej dopřejeme jako zpestření jídelníčku nebo jím nakypříme buchtu. K pravidelné konzumaci se odhodlá málokdo a je to velká škoda. Vždyť blahodárnými účinky běloskvoucího mléčného nápoje se zabýval i laureát Nobelovy ceny - Ilja Iljič Mečnikov.

Zažívání, nervy i srdce

Co vlastně z kefíru dělá blahodárný nápoj, který byste měli konzumovat pravidelně jednou denně - nejlépe nalačno? Podle vědců je odpověď jednoduchá. Jsou to probiotické bakterie, jež pomáhají udržovat střevní mikroflóru ve správné kondici. Od toho se pak odvíjí zbytek. Pravidelná konzumace kefíru může působit preventivně proti nádorům tlustého střeva, posiluje imunitu, ale také pomá upravovat hladinu cholesterolu v krvi. Díky fermentaci je oproti jiným mléčným výrobkům kefír lépe stravitelný. Proto jej mohou zkusit i lidé, kterým mléčné výrobky příliš nevyhovují. Má protizánětlivé účinky a velmi příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém. Pozitivně působí i jako podpora léčby sklerózy. O blahodárném účinku na pevnost kostí také není pochyb.

Domácí výroba

Kefír si můžete koupit ve všech obchodech s potravinami. Asi vás nepřekvapí, že nejvhodnější je ten bez příchutě. Nebo si jej můžete vyrobit sami doma. Výroba trvá jen pár dní a odměnou vám bude skutečné zdraví ve sklenici.

Jak na to, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Domácímu kefíru byste měli dát šanci hned z několika důvodů. Ohlídáte si kvalitu surovin, můžete experimentovat s chutí, a navíc vám pod rukama vznikne něco skutečně cenného. Umění fermentování potravin můžete předat i další generaci.

Se zrny to je hračka

Jak si kefír doma vyrobit? Kupte litr kvalitního mléka v bio kvalitě a přidejte do něj kefírové kultury, nebo kefírová zrna. Nechte obohacené mléko zrát v čisté plastové lahvi asi 48 hodin, během nichž dojde k procesu fermentace a výrobě kefíru. Mezitím je dobré kefír ochutnávat a zjišťovat, jaká míra kysání vám nejvíce vyhovuje a jaká chuť už je na vás příliš výrazná. Jakmile se z vás stanou kefíroví mágové, můžete zkusit jeho výrobu například z kozího nebo ovčího mléka.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.youtube.com, www.spektrumzdravi.cz, www.zkvaseno.cz, www.wugi.cz