Keře jsou nepostradatelnou složkou zahrady, ať už jako živé ploty, nebo skupinky či solitéry. Dávají jí plastickou tvář, vytvářejí příjemná zákoutí. Vybírat můžete z listnáčů i jehličnanů, keřů stálezelených i opadavých, z rozmanitých velikostí, tvarů, barev, struktur. Mnohé mají ještě něco navíc – krásné květy a posléze dekorativní plody. Keře, jejichž větve obvykle sahají nízko ale bývají dostupné i malým dětským ručičkám, zvědavým a toužícím všechno prozkoumat, nejlépe i ochutnat. Proto je zásadní vědět, které keře nesou plody jedovaté. Na zahradu s malými dětmi je nejlepší je vůbec nevysazovat a počkat, až ratolesti povyrostou. Pokud již keře na zahradě jsou, nebývá problém je bezpečně oplotit.
Nebezpečná medicína
Cesmína (Ilex) je stálezelená, dekorativní dřevina s lesklými listy a sytě červenými, žlutými nebo oranžovými plody. Pěstují se nízké i vysoké druhy, pestrolisté variety. Cesmíny si cenili již staří Římané. Byla považována dokonce za léčivou, ale plody jsou mírně toxické a pojídání rozhodně vhodné není, i když nemusí ihned vést k nebezpečné otravě.
Mezi další keře, s jejichž plody není radno ochutnávat, patří bobkovišeň lékařská (Laurocerasus officinalis), i když bývala rovněž využívána v léčitelství. Černé peckovičky však chutnají ptákům, pro které jedovaté nejsou.
Pro ptáky jedlé, pro člověka jedovaté
Ptačí zob (Ligustrum vulgare) je poloopadavý či stálezelený keř, jehož tmavofialové, lesklé plody milují ptáci. Pro člověka jsou však nepoživatelné a jedovaté. Nebezpečné mohou být především pro děti, jejichž organismus je zranitelnější a váha mnohem nižší, nežli u dospělých.
Červené bobule nese tis červený (Taxus baccata), krásný, tmavozelený, jehličnatý keř. Oplodí bobulí jedovaté není, ale pecička, stejně jako celý keř, již ano.
Jedovaté jsou i pohledné plody brslenu evropského (Euonymus europaeus), až šest metrů vysokého opadavého keře. Jsou to hranaté, růžové či karmínové tobolky plné bílých semen s oranžovým míškem (který ptáci s chutí pojídají, zatímco jedovatá semena vyplivnou).
Na lýkovec pozor!
Již několik plodů lýkovce stačí na smrtelnou otravu.
Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) je okouzlující v době květu i plodu, ale zároveň velmi nebezpečný. Plody jsou sice nechutné, ale stačí, aby malé dítě pozřelo jeden, a může dojít k tragédii.
Lýkovec je okouzlující v době květu i plodu, ale zároveň velmi nebezpečný. Plody jsou sice nechutné, ale stačí, aby malé dítě pozřelo jeden, a může dojít k tragédii.
- Kůži dovede silně podráždit pouhý dotyk keře.
- Omamná vůně jarních, temně růžových květů snadno přivodí bolest hlavy.
Lýkovec je naším původním, ale vzácným druhem. Na zahradách se pěstuje jako atraktivní okrasný keř.