Špatně používaná klimatizace může přinést řadu zdravotních problémů.
Zdroj: LightField Studios / Shutterstock.com

Jaké zdravotní problémy způsobuje klimatizace? Máte je a vůbec to netušíte

Zatímco jedni nedají na klimatizaci v horkých letních dnech dopustit, je nemálo těch, kteří ji proklínají, kudy chodí. Špatně nastavená, případně nedostatečně udržovaná klimatizace může někdy nadělat víc škody než užitku. Nač si dát pozor, abychom nebyli zbytečně nemocní?

S rozdíly mezi teplotami to nepřehánějte

Ať už klimatizaci používáme na pracovišti, doma nebo v dopravních prostředcích, měli bychom dodržovat vhodné nastavení teploty. Lékaři nejčastěji doporučují, aby rozdíl teplot mezi venkovním a klimatizovaným prostorem nebyl vyšší než 5-6 o C. Větší rozdíly, případně časté přechody mezi klimatizovaným a neklimatizovaným prostředím představují pro tělo velkou zátěž, zvlášť silně dostává zabrat imunitní systém. A když k tomu přidáme ještě nějaké to „lahodné letní osvěžení“ v podobě zmrzlin či silně vychlazených nápojů, na malér v podobě nachlazení či dokonce angíny máme zaděláno. Ne vždy máme možnost nastavení klimatizace ovlivnit. Pro takový případ se vyplatí mít po ruce i o něco teplejší oblečení, než by podle předpovědi počasí odpovídalo.

Chraňte si hlavu i záda

Také v autě bychom měli usměrnit proudění chladného vzduchu. Také v autě bychom měli usměrnit proudění chladného vzduchu. Zdroj: kostasgr /Shutterstock.com Množství potíží dokáže napáchat i špatné směrování chladného vzduchu. Zvlášť v kancelářích stačí nevhodně posunout pracovní stoly a leckterý nešťastník sedí přímo v místě, kudy proudí studený vzduch. Nemalé množství bolestí hlavy, ale také zad, má v letních měsících na svědomí nevhodně směrované proudění vzduchu.

Nepodceňujte syndrom suchého oka

V klimatizovaných místnostech dochází často i k významnému snížení vzdušné vlhkosti. Ideální vlhkost v místnosti by se měla pohybovat kolem 40-50 %. Z příliš suchého vzduchu mohou vznikat problémy označované jako syndrom suchého oka. Těmito obtížemi nejčastěji trpí lidé v kancelářích. Pokud tedy pociťujete nepříjemný pocit v očích (např. sucho, pálení, štípání, zarudnutí), pak se poohlédněte po některém z přípravků, které pomohou vašim očím ulevit.

Péče o klimatizaci se vyplatí

Pravidelnou péči bychom měli věnovat filtrům klimatizace. Pravidelnou péči bychom měli věnovat filtrům klimatizace. Zdroj: Kira_Yan / Shutterstock.com Nemalé množství zdravotních potíží může nastartovat také špatná péče o klimatizační jednotku. O filtry bychom měli pečovat podle pokynů výrobce. Špatně udržovaná klimatizace může napáchat víc škody než užitku. Prach, který se v nich usadí je ideálním semeništěm pro roztoče, bakterie a plísně.

Akční letáky