Zdroje: healthline.com, betterafter50.com

Kolagen je důležitý pro pleť i klouby

Kolagen je důležitý nejen pro vaše kolena a klouby, ale rozhodně také pro pleť. Stárnutím dochází k jeho redukci, pleť vadne, je méně elastická, ztenčuje se a vrásky se prohlubují. Může za to právě snížená produkce kolagenu. Co s tím?

Kolagen můžete zkusit tělu dodat, pokožku lze podpořit nejen různými přípravky, ale potravinami, které konzumujete i minimalizací zlozvyků. Za redukcí kolagenů není totiž jen věk, ale také oxidační stres, sluneční záření, životní styl, hormonální změny i genetika.

Na 10 potravin obsahujících kolagen a podporujících jeho tvorbu v těle, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Kolagen a potraviny

Kolagen můžete doplňovat ve formě potravinových doplňků nebo stravou. Nelze sice předpokládat, že budete po pár vývarech z kostí a želatinových bonbónech vypadat jako před dvaceti lety, ale i tato jídla s přírodním kolagenem můžou pomoci.

Mezi potraviny, které jsou zdrojem kolagenu, patří drůbeží maso s kůží, ryby a mořské plody nebo například luštěniny. Navíc také vyloženě želatinová jídla a aspiky.

Pro tvorbu kolagenu je také nutný dostatek vitaminu C. Do jídelníčku proto můžete zařadit především citrusové plody, papriky či brokolici.

Které zlozvyky ovlivňují úbytek kolagenu?

Za mladistvým vzhledem a dostatkem kolagenu jsou však také naše návyky a rituály. Ač je vitamin D důležitý a je úzce spojován se sluněním, kolagenu a pokožce UV záření nesvědčí. Používejte proto kosmetiku s UV faktorem, i když se neplánujete intenzivně slunit.

Veliký problém pro kolagen představuje kouření, ale také další zlozvyky, které ničí nejen vzhled pleti, ale také celkovou pohodu. Jde především o nedostatek spánku, špatný pitný režim a hydrataci či stres.

Tvorbu kolagenu můžete podpořit také mnoha přírodními prostředky, mezi něž patří například bambucké máslo nebo výrobky z aloe vera. Bambucké máslo se skrývá také pod anglickým „shea butter“ a vozí se k nám především z Afriky. Aloe vera je sice také exotická rostlina, ale klidně a úspěšně ji můžete pěstovat i doma.

Tvorbu kolagenu podporují i přípravky z rakytníku řešetlákového, zeleného čaje nebo u nás méně známe rostliny gotu kola. Kolagen obsahují také okvětní plátky růží. Odedávna se proto růže používaly v kosmetických přípravcích, které navíc po nich nádherně voní.

Bonusový typ na závěr, nad kterým však budete kroutit hlavou, ale jistě si brzy všimnete výrobku, který tuto zvláštní látku obsahuje. Mezi vynikající přípravky na podporu kolagenu v kloubech i pokožce jsou považovány ty se šnečím slizem. Ač je aplikace možná přímo, jen málokdo by si zahradními šneky potíral tvář či kolena. Nicméně je známo, že šnečí sliz stimuluje tvorbu kolagenu i kyseliny hyaluronové!

Rozhovor s Markétou Vlčkovou, lékařkou a členkou České mykologické společnosti, si poslechněte v podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články