Datle mají relativně nízký glykemický index (GI), který se pohybuje mezi 44 a 53, což znamená, že způsobují pomalejší a méně výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi ve srovnání s jinými sladkými potravinami. Glykemický index je měřítko toho, jak rychle se po konzumaci určité potraviny zvýší hladina cukru v krvi.

Potraviny s nízkým GI způsobují pomalejší a méně výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi, což je pro diabetiky výhodné. Glykemická nálož datlí, která bere v úvahu jak GI, tak i velikost porce, je také poměrně nízká, což naznačuje, že umírněná konzumace datlí by neměla způsobovat výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi.

Podívejte se na video z YT tvorby kanálu Erika Ištvániková zdravá výživa recepty – Účinky datlí na zdraví

Zdroj: Youtube

Bohatství datlí

Datle jsou také bohaté na vlákninu, což je další důvod, proč jsou vhodné pro diabetiky. Vláknina pomáhá zpomalovat vstřebávání cukrů do krevního oběhu, čímž zabraňuje náhlým výkyvům hladiny cukru v krvi.

Jeden z hlavních důvodů, proč jsou datle považovány za přínosné pro regulaci hladiny cukru v krvi, je jejich obsah vlákniny. Vláknina zpomaluje trávení a vstřebávání cukrů, což pomáhá udržovat stabilnější hladinu cukru v krvi.

Navíc datle obsahují důležité minerály, jako je hořčík a draslík, které jsou nezbytné pro správnou funkci těla a mohou také přispět k lepší regulaci hladiny cukru v krvi.

Přestože jsou datle sladké a obsahují přirozené cukry, studie ukazují, že jejich konzumace v umírněném množství nemusí vést k významným výkyvům hladiny cukru v krvi. Například studie z roku 2015 zjistila, že konzumace 15 gramů sacharidů z datlí, rozinek nebo cukru neměla významný vliv na hladinu cukru v krvi po 30, 60 nebo 120 minutách.

Jiná studie z roku 2009 zkoumala vliv dvou druhů datlí (Medjool a Hallawi) na hladinu cukru v krvi a zjistila, že konzumace 100 gramů těchto datlí denně neměla za následek zvýšení hladiny cukru ani triglyceridů po čtyřech týdnech.

Je důležité poznamenat, že reakce na potraviny se mohou u jednotlivých osob lišit, a proto je vždy dobré sledovat svou hladinu cukru v krvi, zejména při zavádění nových potravin do stravy.

Doporučuje se konzumovat datle v kombinaci s jinými potravinami, které obsahují bílkoviny nebo zdravé tuky, což může dále zpomalit vstřebávání cukrů a přispět k stabilnější hladině cukru v krvi. Například kombinace datlí s ořechy nebo jogurtem může být chutnou a výživnou svačinou, která nezpůsobí výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi.

Kolik datlí denně

Pokud jde o otázku, kolik datlí by měl diabetik denně konzumovat, obecná doporučení se liší. Většina odborníků však souhlasí, že konzumace 2 až 3 datlí denně je pro většinu diabetiků bezpečná, pokud je součástí vyvážené stravy a není překračován doporučený denní příjem sacharidů.

Jeden středně velký datle obsahuje přibližně 15 gramů sacharidů, což je zhruba ekvivalent malého kusu ovoce. Americká diabetická asociace doporučuje, aby většina lidí s diabetem konzumovala přibližně 45 až 60 gramů sacharidů na jedno jídlo. Pokud jsou datle konzumovány jako součást jídla, například jako součást salátu nebo jako dezert po jídle, mohou být zahrnuty do celkového příjmu sacharidů.

Datle také obsahují mnoho dalších prospěšných látek, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamin C, draslík, hořčík a antioxidanty. Tyto živiny mohou přispět k celkovému zdraví a pomoci při zvládání diabetu. Například draslík pomáhá regulovat krevní tlak, což je důležité pro osoby s diabetem, které jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku hypertenze.

Antioxidanty v datlích, jako jsou flavonoidy, karotenoidy a fenolové kyseliny, mohou pomoci snížit záněty v těle a chránit před chronickými nemocemi, jako jsou srdeční choroby a rakovina.

Datle mohou být pro diabetiky bezpečnou a výživnou součástí stravy, pokud jsou konzumovány v umírněném množství. Klíčem je sledovat svou hladinu cukru v krvi a konzultovat jakékoli změny ve stravě s lékařem nebo dietologem.

Díky nízkému glykemickému indexu, vysokému obsahu vlákniny a bohatství na důležité živiny mohou datle přinést mnoho zdravotních výhod bez rizika výrazných výkyvů hladiny cukru v krvi.

Související články

Zdroj: medicalnewstoday.com