Kde se vzalo vražedných 10 000 kroků?

Ujít deset tisíc kroků denně není jednoduché. Takto aktivní je jen málokdo a rozhodně ne každý den. Krokoměry nejsou ale jen zábavné hračky, které vám prozradí, že vysněnou desetitisícovku jste dnes opět nepokořili. Chůzí můžete rozhodně podpořit zdraví a určitě můžete také shodit pár přebytečných kil. Navíc je opravdu dobré vědět, jak velmi málo se hýbeme, ač taková informace nepotěší.

Příběh krokoměrů a čísla 10 000 vám prozradí renomovaný český odborník na výživu Petr Havlíček. Poslechněte si, co má na srdci, protože vám poví i jaké je skutečné optimum a jak bychom měli k chůzi přistupovat.

Zdroj: Youtube

Co s vámi těch 10 000 kroků udělá?

I když už se dnes ví, že 10 000 kroků doporučovala japonská firma prodávající krokoměry a opravdu šlo o kampaň na podporu prodeje, v roce 2007 vznikla studie, jejíž aktéři po dobu 15 týdnů každý den ušli onu stanovenou metu.

Ukázalo se, že u těchto sledovaných došlo následně ke zlepšení srdečního tepu, hladiny cholesterolu či pružnosti těla. Studie zveřejněná v odborném časopise Journal of Physical Activity and Health s názvem „Chůzí k novému já: Vliv předepsaný 10 000 kroků denně na fyzickou a psychickou pohodu“ tedy potvrzuje, že deset tisíc kroků tělu dospělého zdravého člověka rozhodně svědčí.

Na druhou stranu pro někoho, kdo se vůbec nehýbe, je jakýkoli, byť významně nižší počet kroků navíc, vždy veliké plus i při dosažení významně nižších cílů.

Jak začít s chůzí a hubnout?

Podtrženo a sečteno. Deset tisíc kroků skutečně není ke zhubnutí nutných. Velmi aktivní budete už při dosažení 7500 kroků, ale alespoň 4 400 kroků byste měli denně ujít. Tím se cíl významně snížil.

Stejně tak jako veškerý jiný pohyb i chůzi bychom měli trénovat. Významně důležitější je vytrvat a být aktivní, pokud možno denně. Na první pohled se zdá, že chůze je jednoduchá, ba až příliš a jde jen o to, aby si každý z nás našel čas a přinutil se. V praxi brzy zjistíte, že i 4 400 kroků vám dá zabrat a každý den či obden takto moc aktivní být nezvládnete, pokud nechodíte hodně i v práci.

Co se týče hubnutí, stále platí to, že je k němu nutný kalorický deficit. Pokud budete jíst stejně nebo mírně své porce zredukujete a začnete se hýbat více, pravidelně a dlouhodobě, jistě zhubnete.

Začínejte pomalu a postupně. Pokud měříte své kroky pomocí telefonu nebo chytrých hodinek, pak si napřed zjistěte, kolik toho průměrně normálně nachodíte a toto číslo se pomalu snažte zvyšovat po pěti až deseti procentech a pozvolna se dostaňte na počet kroků, který jste schopni udržet a dosahovat jej pravidelně.

Související články

Zdroje: sharp.com, healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov